Ուզբեկստանում 4 կուսակցությունների հավակնորդների թույլատրել են մասնակցել նախագահի ընտրություններին
Ուզբեկստանի չորս կուսակցություններից թեկնածուներին թույլատրել են մասնակցել երկրի նախագահի ընտրություններին, որոնք նշանակված են դեկտեմբերի 4-ին: Այդ մասին սեպտեմբերի 23-ին հայտնել Է հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ):
«Ադոլաթ» («Արդարություն») սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունն առաջադրում Է Նարիմոն Ումարովին, Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցությունը՝ Հոթամժոն Քեթմոնովին: «Միլիյ տիկլանիշ»-ի կենտրոնական խորհրդի պլենումը սեպտեմբերի 16-ին նախագահի պաշտոնի համար առաջարկել Է խորհրդարանում կուսակցության խմբակցության ղեկավար Սարվար Օթամուրատովի թեկնածությունը: Հոկտեմբերի 15-ին նշանակված Է կուսակցության 5-րդ համագումարը, որը պետք Է հաստատի հավակնորդին:
Ձեռնարկատերերի եւ գործարարների շարժման-Ուզբեկստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության քաղաքական խորհրդի՝ սեպտեմբերի 16-ին կայացած պլենումը քվեարկել Է երկրի վարչապետ, այժմ նախագահի պաշտոնակատար Շավկաթ Միրզիյոեւի թեկնածության օգտին: Համագումարը նշանակված Է հոկտեմբերի 14-ին:
Հանրապետությունում ընտրարշավն սկսվել Է սեպտեմբերի 9-ին: Ուզբեկստանի նախագահն ընտրվում Է հինգ տարի ժամկետով:
Պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են սեպտեմբերի 2-ին հանրապետության նախագահ Իսլամ Քարիմովի վախճանվելու կապակցությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: