Մահմուդ Ահմադինեժադը չի պլանավորում մասնակցել Իրանի նախագահական ընտրություններին
Իրանի գործադիր իշխանության նախկին ղեկավար Մահմուդ Ահմադինեժադը որպես նախագահի թեկնածու չի մասնակցելու 2017 թվականի մայիսին կայանալիք նախագահական ընտրություններին: Այդ մասին նա հայտնել Է Իսլամական Հանրապետության ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ Ալի Խամեն եիին ուղարկված բաց նամակում, որի տեքստը սեպտեմբերի 27-ին տարածել են իրանական լրատվական գործակալությունները:
«Հաջորդ տարվա ընտրարշավին չեմ պլանավորում մասնակցել»,-ասված Է ուղերձում: Դրա հետ մեկտեղ Ահմադինեժադը հավաստիացրել Է, որ կշարունակի «ծառայել ժողովրդին որպես հեղափոխության շարքային զինվոր»:
Ավելի վաղ Ալի Խամենեին Ահմադինեժադին խորհուրդ չի տվել իր թեկնածությունն առաջադրել 2017 թվականի ընտրություններում: «Ինձ մոտ մի մարդ եկավ խորհրդակցելու: Ես նրան խորհուրդ չտվեցի մասնակցել ընտրություններին: Ընդ որում ես չասացի, որ նա չմասնակցի, ես ասացի, որ դա խելամիտ եւ նպատակահարմար չի լինի»,-սեպտեմբերի 26-ին հայտարարել Է այաթոլլա Խամենեին:
Իրանի առաջնորդը կոնկրետ Ահմադինեժադի ազգանունը չի նշել, բայց տեղի գործակալությունները չեն կասկածում, որ խոսքը հենց նրա մասին Է: Խամենեին այն կարծիքին Է, որ նախագահական մրցարշավին այս քաղաքական գործչի մասնակցությունը «հասարակությունը կբաժանի երկու հակառակ բեւեռների, ինչը չի համապատասխանում երկրի շահերին»:
Մահմուդ Ահմադինեժադն Իսլամական Հանրապետության գործադիր իշխանությունը գլխավորել Է չորսամյա երկու ժամկետ անընդմեջ՝ 2005 թվականից մինչեւ 2013 թվականը: Նրա նախագահության ընթացքում Իրանը վարել Է հակաարեւմտյան եւ հակաամերիկյան կոշտ քաղաքականություն՝ անզիջում դիրք բռնելով  իրանական միջուկային գործունեությունը շարունակելու հարցում:
Հերթական նախագահական ընտրություններն Իրանում կանցկացվեն 2017 թվականի մայիսի 19-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներով«Անտառի արքա» քանդակը՝ Դիլիջանի խորհրդանիշներից մեկը․ բացահայտելով Հայաստանը (մաս 9)Բարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան 18-ամյա Միխայել Դոլգովի առեղծվածային անհետացման հետքերով. որտե՞ղ է նա, ո՞ղջ է արդյոքԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Խոշոր վթար՝ Կոտայքում, բախվել են «Hyundai» ու «BMW», վիրավnր կա, ՊՆ ծառայողը վարորդական իրավունքի վկայական չի ունեցելԱնվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետո Խաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներՋուր չի լինի որոշ հասցեներում Եկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասինՆերդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) ՌԴ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Աղոթք նեղության ժամին «Օպել»-ի վարորդը Մարգահովիտ գյուղի գազալցակայանում վճարել է կեղծ թղթադրամով․ նա հայտնաբերվել է «Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձը Մենք չենք ձգտում միջուկային զենք ստեղծել. Իրանի նախագահ Հայաստանն ընդգրկվել է Ռուսաստանի ամենաբարեկամական երկրների վարկանիշային աղյուսակում Մենք չենք համաձայնի Դոնբասից զորքերի միակողմանի դուրսբերմանը. Զելենսկի ԱՄՆ–ում ձերբակալվել է դերասան Շայա Լաբաֆը ՌԴ ՊՆ․ Ղրիմի վրա հարձակման փորձի ժամանակ խոցվել են ուկրաինական անօդաչուներ Ուկրաինայում տարաձայնություններ են ծագել Ռուսաստանի հետ հնարավոր հրադադարի վերաբերյալ. Economist Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 18-ից 22-ը Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Երկու ռազմական և տեխնոլոգիական տերություններ, Հայաստանի երկու վաղեմի բարեկամներ. Օլիվիե Դըկոտինյի 5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ալմաթիում Ժնևում ավարտվել են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները․ ի՞նչ է որոշվել Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայում Երևանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար հետախույզ Գևորգ Վարդանյանի հիշատակին Ասա՛ ղեկավարիդ՝ թող պայմանագիր ուղարկի․ Ծառուկյանն արձագանքել է ամերիկացու մարտահրավերին Իդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը