Արգենտինայի դեսպանը բարձր է գնահատում հայ-արգենտինական համագործակցությունը գյուղատնտեսության ոլորտում
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիայի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Դեսպանը շնորհավորել է Իգնատի Առաքելյանին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար` շեշտելով, որ  գյուղատնտեսությունը հայ-արգենտինյան տնտեսական փոխգործակցության համար առանձնահատուկ կարևորություն ունեցող ոլորտ է:
«Հայաստանի  և Արգենտինայի միջև գյուղատնտեսության ոլորտում ձևավորվել են երկկողմ գործակցության լավ ավանդույթներ, և առկա են հստակ  նախադրյալներ այդ համագործակցությունը խորացնելու համար: Մենք պատրաստ ենք բոլոր հարցերում աջակցություն ցուցաբերել, որպեսզի արգենտինյան փորձը և տեխնոլոգիական առաջընթացը կիրառություն գտնեն երկրի գյուղատնտեսության տարբեր ճյուղերում`  գյուղմթերքի արտադրողականության և որակի բարելավման նպատակով», - նշել է նախարար Առաքելյանը:
Գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի և Արգենտինայի միջև առկա  համագործակցության բարձր մակարդակով` դեսպան Ուրրիոլաբեիտիան հավելել է, որ վերջին տարիներին երկու երկրների մասնագետները փոխայցեր են կատարել  գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության  հնարավոր ուղիներն ուսումնասիրելու, փորձի փոխանակման, ծրագրերի իրականացման նպատակով,  և այդ համատեքստում   նոյեմբեր ամսին ակնկալվում է արգենտինացի մասնագետների հերթական այցը Հայաստան:
Դեսպանը նաև նշել է, որը վաղը Հայաստան են ժամանելու Գյուղատնտեսական փորձարկումների տարածաշրջանային կոնսորցիում (CREA) խմբի ներկայացուցիչները, որոնք կհանդիպեն ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության պատասխանատուների հետ` մասնավորապես կաթնամթերքի արտադրության և լոլիկի  մշակության ոլորտներում մասնագիտական քննարկումներ ունենալու և իրենց աշխատանքային մեթոդաբանությունը ներկայացնելու նպատակով, որը Արգենտինայում կիրառվում է 1960 թվականից և հաջողություններ է գրանցել տարբեր երկրներում:  Բացի այդ, նախատեսվում է «Արմպրոդէքսպո» միջազային մասնագիտական ցուցահանդեսի շրջանակում կազմակերպել սեմինար առավել լայն  մասնագիտական շրջանակների համար:
Ողջունելով նախաձեռնությունը` Իգնատի Առաքելյանը կարևորել է մասնավոր ոլորտին այդ աշխատանքներում ներգրավելու և իրազեկելու հարցը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող  մի շարք այլ հարցեր ևս: