Նման դիվերսիաներով Ադրբեջանը փորձում է չքնեցնել հարցը ռազմական ճանապարհով կարգավորելու իր հայտարարությունները. փորձագետներ
Ռազմական փորձագետ Գագիկ Կարապետյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանը, երբեք չհրաժարվելով ռազմական ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու իր մտադրությունից (անգամ վստահ չլինելով, որ ռազմական ճանապարհով կարող է հարցին լուծում տալ), ժամանակ առ ժամանակ ձեռնարկվող դիվերսիոն փորձերով փորձում է չքնեցնել հարցը։
Tert.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում երեկ ուշ երեկոյան Ադրբեջանի ձեռնարկած դիվերսիոն փորձերին՝ փորձագետն ասաց. «Քանի որ էն գլխից ասել է, որ հարցի լուծման ճանապարհը դա պետք լինի՝ հողերը 2 ժամում, 4 ժամում կվերցնեմ, փաստորեն ինքը հարցը չքնեցնելու փորձեր է անում»։
Համանման կարծիք հայտնեց ադրբեջանագետ, ռազմական փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանը՝ այն հավելմամբ, որ այդ դիվերսիան, հնարավոր է, պայմանավորված է տարածաշրջան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այցով:
«Փորձը ցույց է տվել, որ կարևոր հանդիպումներից առաջ՝ նախագահների, արտգործնախարարների, եթե հիշում եք՝ ֆրանսիական կողմն էր ցանկություն հայտնել հանդիպում կազմակերպելու, Ադրբեջանը նման գործողությունների է գնում: Ու, ենթադրում եմ, որ դրանով նաև փորձում են ցույց տալ, որ այս ներկա իրավիճակը և բանակցությունների ներկա ընթացքը իրենց ձեռք չի տալիս: Այսպիսով, փորձում են ինչ-որ ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա, համանախագահների: Կամ Ալիևը վերջերս հայտարարեց, որ փակ դռների հետևում Ադրբեջանի վրա ճնշում է գործադրվում, որպեսզի ճանաչեն Ղարաբաղի անկախությունը: Այսինքն` փորձում են ցույց տալ, որ չեն համաձայնի և կարող են նաև սրել իրավիճակը»,-ասաց փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ֆինանսների նախարարությունը սեպտեմբերի 29-ին հրապարակել է 2017 թ. պետբյուջեի նախնական տարբերակը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն նախատեսվում է կրճատել շուրջ 27,5 տոկոսով՝ նվազելով շուրջ 993 միլիոն դոլարի:
Տարոն Հովհաննիսյանը նկատեց, որ Ադրբեջանում ընդհանուր բյուջետային ծախսերը նախատեսվում է կրճատել շուրջ 10 տոկոսով:
Ըստ փորձագետի՝ նախորդ տարիներին` Ադրբեջանի պաշտպանական բյուջեները շատ ավելին են եղել: Դրա բաշխումը և 2015-2017 թվականների բյուջեների համեմատությունը ներկայացնում ենք աղյուսակով (թվերը ներկայացված են մանաթով):
Ոլորտը
2015 թ.
(Ընդունված)
2016 թ.
2017 թ.
(Նախագիծ)
8.2.