Հայաստանցի զբոսաշրջիկները նախընտրում են մեկնել Վրաստան, Հունաստան, Եգիպտոս և Իսպանիա
Զբոսաշրջության նպատակով 2016թ. հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանից մեկնել է 903 հազար 541 մարդ. 2015թ. համապատասխան ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 3 %-ով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Զարմինե Զեյթունցյանը:
Նրա խոսքով`ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ արտագնա զբոսաշրջության  նպատակով  հիմնականում Հայաստանից մեկնում են ծովափնյա երկրներ: «Այդ առումով Վրաստանը մեզ ամենամոտն է և ամենամատչելին է, մուտքի արտոնագիր չի պահանջվում: Կարծում եմ, դրանով է պայմանավորված սեզոնային զբոսաշրջության ավելացումը Վրաստանում: Հայ զբոսաշրջիկները, Վրաստանից բացի, հիմնականում նախընտրում են նաև Հունաստանը, Եգիպտոսը, Իսպանիան»,-ասաց նա:
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նշեց, որ տարեցտարի հայերի մոտ ավելանում է նաև այնպիսի երկրների նկատմամբ հետաքրքրությունը, որոնք, բացի ծովային հանգստից, առաջարկում են նաև հետաքրքիր համադրությամբ զբոսաշրջային արդյունք` պատմամշակութային և այլն: «Միաժամանակ, այստեղ պետք է հաշվի առնել այն, որ շուկայում աստիճանաբար ավելի նկատելի է դառնում նոր երկրներ ու նոր փորձառություններ փնտրելու  միտումը»,-ասաց Զեյթունցյանը:
Հայերը նախընտրում են իրենց հանգիստն անցկացնել նաեւ Հայաստանի տեսարժան վայրերում: Համաձայն սոցիալական փաթեթի հանգստի ապահովման ծառայության շրջանակներում հաշվառված զբոսաշրջային օպերատորների կողմից ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն ներկայացված տեղեկատվությունների` 2015թ. և 2016թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում սոցիալական փաթեթի շրջանակներում զբոսաշրջային փաթեթներ և առանձին հյուրանոցային ծառայություններ իրացվել են հիմնականում դեպի Ծաղկաձոր, Դիլիջան, Սևան, Հանքավան, Աղվերան, Ջերմուկ եւ Ստեփանավան: