ԵԽ-ն շարունակելու է ջանքերը Հայաստանում արդարադատության համակարգի զարգացման գործում
Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհդի համատեղ դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ  «Հայաստանի արդարարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի և հաշվետվողականության ամրապնդումը» ծրագրի փակման արարարողությունը: Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան  Պյոտր Սվիտալսկին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության տնօրինության արդարադատության և իրավական համագործակցության վարչության ղեկավար Հաննե Յունկերը, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հաննե Յունքերը բացման իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի բոլոր շահառուներին, ինչպես նաև ԵՄ պատվիրակությանը` մշտական աջակցության և արդյունավետ համագործակցության համար:
«Ծրագիրը հասել է նշանակալի և շոշափելի արդյունքների, և Եվրոպայի խորհուրդը շարունակում է իր ջանքերն ու հանձնառությունը` ամրապնդելու Հայաստանի արդարադատության ոլորտի հաստատված հայեցակարգերն ու մեկնարկած գործընթացները»,- շեշտեց նա:
Իրագործման 31 ամիսների ընթացքում այս համատեղ ծրագիրը ՀՀ իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-16 թվականների ռազմավարական ծրագրի շրջանակներում Հայաստանին տրամադրվել է տեխնիկական և փորձագիտական աջակցություն:
2014 թվականի հունիսից ի վեր ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է օժանդակություն իրավական ակտերի մշակման հարցում, ինպես նաև ինստիտուցիոնալ և կարողությունների զարգացմանն ուղված աջակցություն ՀՀ արդարադատության նախարարությանը, դատական իշխանությանը, արդարադատության ակադեմիային և փաստաբանական դպրոցին, ինչպես նաև այլ ազգային շահառուներին:
Ծրագրի շրջանակներում մշակվել կամ լրամշակվել են առանցքային այնպիսի իրավական ակտեր, ինչպիսիք են ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգիրքը, «Սնանկության մասին» և «Առևտրային արբիտրաժի մասին» օրենքները: Բարելավվել են դատական համակարգի հաշվետվողականության համակարգը և ընթացակարգերը, ինպես նաև Հայաստանում ներդրվել է հաշտարարության ինստիտուտը:
Գագիկ Հարությունյանը իր խոսքում կարևորեց դատական իշխանության անկախությունը և իրավունքի գերակայությանը սկբունքը Հայաստանում:
«Այս սկզբունքի վերաբերյալ պատկերացումները, ցավոք, միշտ չէ, որ ճիշտ են: Ուստի պետք է իրավունքի գերակայությունը դառնա յուրաքանչյուր քաղաքացու սոցիալական, քաղաքական, պետական վարքագծի հենքը»,- ընդգծեց Հարությունյանը:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահն ասաց, որ ծրագրի փակումը դեռ գործի ավարտը չէ և պետք է  նոր մոտեցմամբ և առաջարկություններով լուծել այն խնդիրները, որոնք առկա են դատաիրավական համակարգում:
Idram, Mediamax and Hayordi Foundation Launch Initiative Ahead of Book Giving DayAraratBank Receives Mastercard “Excellence in Strategic Marketing” AwardIDBank has opened a representative office in Glendale, CaliforniaTeam Holding Announces the Launch of the Second Tranche of Its USD Bond Placement. Underwriter - Freedom Broker ArmeniaUcom Services Can Now Be Paid Via Fast Shift Team and the French University in Armenia Help 120 Students Gain Real-World ExperienceUcom Offers Comprehensive Internal Network (LAN) Building Services for Corporate Clients Unibank Became an A-Level Member of the Armenia British Business Chamber Winter adventures continue at Myler: Idram&IDBankWith the Support of AraratBank, KardaLove 5th Anniversary Festival Returns in a New FormatThe Power of One Dram — to Mathemik NGOIDBank’s Nor Nork branch has reopenedOn the impossibility of making payments via Idram for telecommunication operators’ services and the current situationWhen CSR Becomes a Driving Force for Business Development: Lala Bakhshetsyan Five-Year Partnership Between AraratBank and 4090 Charity Foundation Comes to Successful Close Idram and Weixin Pay (WeChat Pay) Launch Strategic Partnership in ArmeniaThe Winners of the Third Round of the Junius Competition Have Been AnnouncedWhat to gift men on January 28: Idram&IDBankIdram Conducted a Financial Literacy Class for Roboton ParticipantsRegarding Payments for Viva Armenia Services via IdramVahe Hakobyan Is a Political Prisoner: Past.amUp to 2% Cashback with IDBank Mastercard and ARCA CardUp to 2% cashback, free Mastercard and free ArCa card when you join IDSalaryAraratBank Sums Up “You Choose the Destination” Campaign Implemented in Partnership with MastercardBook by March 31 and get 15% off your FINTECH360 ticket Ucom Launches Fixed Network Services in Zovuni The FINTECH360 conference will be held in Yerevan from April 27 to 29 AraratBank Partners as General Sponsor of 4090 Charity Foundation's Five-Year Milestone EventAraratBank Takes the Lead in Brand PR Performance Unforgettable Moments and a Profitable Offer at Myler. Idram&IDBank Idram Summarizes 2025The Power of One Dram Donates 5,788,105 AMD to the City of Smile Charity Foundation Converse Bank Successfully Completes Globbing Bond Placement Why the Pressure on Vahe Hakobyan Continues Ucom Introduces Hecttor AI to Improve Call Center Communications The Armenian Apostolic Church: Refutation of a False Premise Vahe Hakobyan Is Being Politically PersecutedIdram employees are the Secret Santa Claus for the students of the Orran Day Care CenterAraratBank Donates AMD 8 million to the Reconstruction of the Spandaryan CanalUnibank Launches Gift Cards New Education Platforms through Cooperation between AraratBank and Aren Mehrabyan FoundationTech Innovator and Winemaker Adam Kablanian Joins the Board of Trustees of the “Music for Future” FoundationUcom Reopens Sales and Service Center on Tigran Mets Avenue AraratBank Receives Visa Trusted Partnership Award 2025 Secret Santa at idplus: Anonymous Gift CardsWe condemn the unlawful actions by Armenia’s Gov. against the Armenian Apostolic Church. Jan Figel Free Style issues Armenia’s first corporate bonds in the fashion retail sector, placed by Cube InvestUnibank Completed the Placement of Its Third Issuance of Perpetual BondsScholarship for 100 Artsakh Students as Part of IDBank’s “Side by Side” Program The results of the second Junius financial literacy competition have been summarized