Անտառապատման նպատակով Սևանա լճի ափամերձ 10 հա տարածքը կդարձվի ոռոգելի
Հայաստանի կառավարությունը կապահովի Սևանա լճի ափամերձ 10 հա (Սևան-Արտանիշ հատված) տարածքի անտառապատման աշխատանքների ամբողջական իրականացումը: Մասնավորապես, ընդունված նախագծով նախատեսվում է նշված տարածքի ոռոգումն իրականացնել ինքնահոս եղանակով, 50 մմ տրամագծով 755 մետր երկարությամբ պոլիէթիլենային խողովակաշարով: Ոռոգման համար պահանջվող ջրի քանակը կազմում է 1,21 լ/վրկ:
Գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը նշեց, որ Սևան-Արտանիշ հատվածն անտառապատվել և ցանկապատվել է 2016 թվականի նոյեմբերին, տնկվել է 50 հազար 770 հատ սերմնաբուսակներ՝ փակ արմատային համակարգով: Որպես գլխավոր ծառատեսակ օգտագործվել է սոճենի, որից տնկվել է 25385 հատ: Ուղեկցող ծառատեսակներ են կեչին՝ տնկվել է 800 հատ, թխկին՝ 9385 հատ, հացենին՝ 8000 հատ:
«Նկատի ունենալով տարածքի բնակլիմայական յուրահատուկ պայմանները, անտառապատված տարածքի տնկիների կպչողականությունը չվտանգելու նպատակով, անհրաժեշտ է կազմակերպել ոռոգման աշխատանքներ յուրաքանչյուր տարվա հուլիս-օգոստոսին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Առաքելյանը: