Արցախի ճակատագիրն երաշխավորված է և՛ քաղաքական, և՛ տնտեսական, և՛ ռազմական առումով. ԱՀ վարչապետ
Արցախի Հանրապետության վարչապետԱրայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 27-ին  հրավիրել է տարեվերջյան մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ պատասխանել է լրագրողների երեք տասնյակից ավելի տարաբնույթ հարցերի:
Ինչպես  տեղեկացրին ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ողջունելով լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին՝ վարչապետը նշել է, որ, չնայած ռազմաքաղաքական բարդ իրավիճակին, կառավարությանը հաջողվել է 2016 թվականը եզրափակել պլանավորած տնտեսական աճով: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ լրիվությամբ կատարվել են բոլոր սոցիալական ծրագրերը, և ֆինանսական տարին գործադիրն ավարտում է առանց պարտավորությունների:
Անդրադառնալով 2017թ.-ին՝ Ա. Հարությունյանը նշել է, որ նախատեսվում է գալիք տարում ևս 8-10 տոկոս իրական տնտեսական աճ ապահովել, և, սոցիալական ուղվածությամբ հանդերձ, 2017թ.-ի պետական բյուջեն ունի զարգացման հստակ ուղղվածություն:
Հանրապետության վարչապետն այնուհետև  պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Մասնավորապես, անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցային գործընթացի ներկա փուլի հետ կապված զարգացումներին՝ Ա. Հարությունյանը նշել է, որ  միջնորդների աջակցությամբ առկա գործընթացը կարելի է որակել ոչ թե բանակցություններ, այլ՝ հանդիպումներ: «Իհարկեհանդիպումները կարևոր ենքանի որ նաև դրանց արդյունքում տարածաշրջանում լայնածավալ պատերազմ չկաԻնչ վերաբերում է հիմնախնդրի վերջնական կարգավորման տարբերակներինապա այդ առումովհայկական կողմի մոտեցումը հստակ էցանկացած առաջարկվող տարբերակ պետք է հավանության արժանանաժողովրդի կողմից»,- ասել է վարչապետը:
Պատասխանելով Թալիշի վերականգնման մասին հարցին՝ վարչապետը տեղին չի համարել այն մտահոգությունը, որ բնակչության վերադարձի համար կարող է անվտանգության էական խնդիր ծագել: «Նախ՝առաջնագծում իրականացվող ինժեներականաշխատանքներն ու տեխնիկական համալրումը թույլ են տալիս վստահ ասելոր հակառակորդի ցանկացածոտնձգություն արագ հավաստանշվելու և կանխվելու է մեր բանակի կողմից: Դրա արդյունքումվերջինժամանակահատվածում սահմանային միջադեպերի ակնհայտ նվազումը տեսանելի է բոլորի համարԵրկրորդ՝հնարավոր պատերազմի դեպքում անվտանգության խնդիրը լինելու է բոլոր բնակավայրերի համարև այս առումովճիշտ չէ որևէ բնակավայր առանձնացնելը Այլ հարց էոր կառավարության կողմից լինելու է հատուկ ուշադրությունսահմանամերձ բնակավայրերի նկատմամբ՝ դրանց բնակիչներին տրամադրելով լրացուցիչ շոշափելի սոցիալականերաշխիքներ»,- ընդգծել է վարչապետը:
Ա. Հարությունյանն իր ամփոփիչ խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
«2016 թվականը կհամարեի կարևոր ձեռքբերումների տարի Արցախի կյանքումՄենք դեռ հնարավորություն ենքունենալու  գնահատելու ապրիլըդա իրոքմեր երկրորդ հաղթանակն էքանի որ կարողացել ենք հակառակորդինապացուցելոր ինքն իրավունք և հնարավորություն չունի մեզ հետ զենքի ուժով խոսելուԱվելին՝ միջազգայինհանրությանն ապացուցեցինքոր  հայությունը միասնական կանգնած է և վտանգի դեպքում ժամերի ընթացքում մեկբռունցք է դառնումՄեզ հաջողվել է ապահովել տնտեսական աճժողովրդագրական բնական աճի բավարար տեմպերՄեզ հաջողվել է ապացուցեÕ ¬ կասկածողներինոր Արցախի ճակատագիրն արդեն իսկ երաշխավորված է՝ և՛քաղաքականև՛ տնտեսականև՛ ռազմական առումովինչպես նաև արձանագրել զարգացման ևս մեկ տարիԻրականում զարգացման տարի էրհաղթանակի տարի էրհաջողության տարի էր:
Օգտվելով առիթից՝ շնորհավորում եմ ձեզ և ողջ հայությանը՝ Ամանորի և Սուրբ Ծննդի կապակցությամբ՝ ցանկանալով , որ 2017 թվականին «ապրիլ» չլինիիսկ հաջողությունները բազմապատկվեն»: