Լարիսա Ալավերդյանն Ադրբեջանի վայրագությունները քողարկող է որակում ՄԽ համանախագահների վերջին հայտարարությունը
Տավուշի մարզում Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձի վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը միայն կոգևորի Ադրբեջանին վայրագ գործողությունները շարունակելու համար: Հունվարի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը: &laquo ;Այդպիսի հայտարարությունները միայն քողարկում են այն վայրագությունները, որ իրականացնում է Ադրբեջանը և չեն կարող նպաստել խաղաղության հաստատմանը: Այդպիսի հայտարարությունն անուղղակի մասնակցություն է Ադրբեջանի վայրագություններին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Ալավերդյանը:
Նա հավելեց, որ այստեղ խնդիրը միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մեջ չէ: «Հայկական դիվանագիտությունը ևս պետք է շատ խորքային աշխատանք տանի` ներգրավելով նաև սփյուռքի հայկական կառույցներն ու կազմակերպությունները: Հարկավոր է ակտիվացնել աշխատանքները դիվանագիտական ուղղությամբ»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա գնահատմամբ` տարօրինակ է այն հանգամանքը, որ ՄԽ համանախագահներն իրենց վերջին հայտարարության մեջ Հայաստանին կոչ են անում մարդասիրական քայլ անել և հետ տալ ադրբեջանցի դիվերսանտի դիակն այն դեպքում, երբ ապրիլյան պատերազմի օրերին ադրբեջանցիների իրականացրած վայրագ գործողություններին ոչ մի գնահատական չտրվեց, նրանց մարդասիրության կոչեր չուղղվեցին: «Այսպես ստացվում է, որ նրանք միայն մի կողմից են հումանիզմի դրսևորում ակնկալում: Ի՞նչ է ստացվում, որ նրանք Ադրբեջանից հումանիզմ չեն ակնկալում»,- եզրափակեց Ալավերդյանը:
ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում դեկտեմբերի 29-ի վաղառավոտյան ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումներըչեզոքացրել են ադրբեջանական զորքերի նախահարձակ գործողություններըհակա ռակորդը հետ է շպրտվելտալով զոհեր ուվիրավորներայդ թվում նաևմեր մարտական դիրքերի հատվածումՀայկական կողմից զոհվել է երեք զինծառայող:
Դիվերսիոն անհաջող փորձից 12 օր հետո Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածելնշելովթե Բաքուն ևԵրևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցածներխուժման փորձի առնչությամբորի հետևանքով գրանցվեցին մահ վան դեպքերՀամանախագահները Հայաստանին կոչ ենարել մարդասիրական քայլ դրսևորել և վերադարձնել Հայաստանի տարածքում զոհված ադրբեջանցի դիվերսանտի դինՆրանքհորդորում են Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին խստորեն պահպանել 2016 թվականին Վիեննայում և ՍանկտՊետերբուրգում կայացած գագաթնաժողոÕ �ների ընթացքում ստանձնած համաձայնությունըայդ թվում և հնարավորինս կարճժամկետում ԵԱՀԿ հետաքննող մեխանիզմների ստեղծման պարտավորությունը: