Արթիկի «հազվագյուտ» գրադարանում հազվագյուտ գրքեր են պահվում (լուսանկարներ)
Վերջին շրջանում հաճախ են իրականացվում երիտասարդների ընթերցասիրության մակարդակն ուսումնասիրող հետազոտություններ: Եթե մայրաքաղաք Երևանում ընթերցողների թիվն աճել է, ապա Հայաստանի որոշ քաղաքներում, չնայած գրադարանային անմխիթար պայմաններին, չէր էլ նվազել:
Մենք այցելեցինք Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքի գրադարան, զրուցեցինք աշխատողների և գրադարանի ընթերցողներ հետ:
Պետք է նշել, որ գրադարանը գտնվում է անմխիթար վիճակում: Վերանորոգումը անասելի հին է, հին գրքերի խնամքի համար անհրաժեշտ միջոցներ չկան:
Գրադարանի արդեն 40 տարվա գրադարանավարուհի Աիդա Քոչարյանը Past.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ գրադարանն ունի մոտ 1600 ընթերցող, որոնք ակտիվ չեն: Ընթերցողների հիմնական մասն ուսանողներ են, որոնք փնտրում են մասնագիտական գրականություն, բայց պահանջարկն ամբողջությամբ բավարարելու  հնարավորություն չկա:
-Մեր խնդիրը հիմանականում նոր տպագրվող գրքերի մեջ է: Ժամանակակից գրականության պահանջված գրքերը մեզ չեն հասնում, ինչն էլ հասնում է` հետաքրքրություն չի ներկայացնում: Ցանկալի կլիներ, որ դասական գրողների ստեղծագործությունները վերահրատարակվեին:
Գրադարանը չունի ընթերցասրահ, իսկ այն գրքերը, որոնք գրադարանից հանելու թույլտվություն չունեն, ընթերցողները ստիպված են կարդալ մի կերպ` դասավորված սեղանների վրա, որոնք գտնվում են հենց գրքային ֆոնդին կից:
-Մենք ֆինանսական օգնության կարիք ունենք, գույքը շատ հին է, և լավ սպասարկել չի կարող: Ունենք մեկ համակարգիչ, որը տնօրենի սենյակում է: Քարտերը ես եմ գտել արխիվներից, որոնք հիմա ոչ մի գրադարանում չեն օգտագործվում և շատ անհարմար են:
Արթիկի ուսանողներից մեկը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ շատ գոհ է գրադարանի ֆոնդից:
-Շատ է պատահել, որ Երևանում փնտրել եմ որոշ գրքեր, չեմ գտել, բայց էստեղից գտել եմ: Այնպիսի գրքեր կան, որ շատ դժվար են ճարվում: Ես հաճախ եմ օգտվում ու հատկապես այն ժամանակ, երբ անտիպ գրքերի կարիք ունեմ: