Սպիտակի բնակիչների կոմունալ վճարները կնվազեն էներգախնայողության ծրագրի շնորհիվ
Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքի չորս բազմաբնակարան շենքերում առաջիկայում հնարավոր կլինի ապահովել մինչև 20% էներգախնայողություն: Որպես Քաղաքապետերի դաշնագրի անդամ՝ Սպիտակն իր վրա պարտավորություն է վերցրել մինչև 2020թ. ածխաթթու գազի արտանետումները նվազեցնել 20%-ով: Այդ նպատակին հասնելու համար կարևորվում է մաքուր, անվտանգ և վերականգնվող էներգիայի կիրառումը:
«Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա» հիմնադրամի կողմից Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Վերականգնվող էներգիայի և էներգիայի արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունը Վայք և Սպիտակ քաղաքներում» (ՎԱԷՀՔ) ծրագրի շրջանակում Սպիտակի 4 շենքերում ներկայում կատարվում են էներգախնայողությանն ուղղված շինարարական աշխատանքներ: Նախատեսվում է այդ շենքերի տանիքների վերանորոգում և ձեղնահարկի հատակի ջերմամեկուսացում, գլխավոր մուտքերի փայտե դռների վերանորոգում, շենքերի ետնամուտքի ոչ պիտանի փայտե դռների փոխում մետաղապլաստÕ ¥ դռներով, ինչպես նաև գլխավոր մուտքերում նոր մետաղապլաստե դռների տեղադրում:
ՎԱԷՀՔ ծրագրի ղեկավար Սերգեյ Արզումանյանի խոսքով՝ առաջին փուլի շենքերի շինարարական աշխատանքներնըստ ժամանակացույցի կավարտվեն մինչև ընթացիկ տարվա մայիսի 10-ըԸստ նրա՝ մյուս ձմռանը բնակիչներնարդեն իսկ կզգան էներգախնայողության ազդեցությունը՝ ավելի քիչ վճարելով բնակարանների ջեռուցմÕ �նհամար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է էներգախնայողությանն ուղղված միջոցառումներ իրականացնել Սպիտակի 27 բազմաբնակարան շենքերում, ինչպես նաև քաղաքի թիվ 2 մանկապարտեզում՝ փոխելով բոլոր լուսատուները էներգախնայող լամպերով և խոհանոցում ու սանհանգույցներում տեղադրելով նոր արդյունավետ ջրատաքացուցիչներ:
Սպիտակի բազմաբնակարան շենքերը հիմնականում կառուցվել են 1988թ. երկրաշարժից հետո, սակայն էներգախնայողության նորմերը հաշվի չեն առնվել: Սպիտակի քաղաքապետարանի Քաղաքաշինությանհողօգտագործմանկոմունալսպասարկման և տրանսպորտի բաժնի պետ Կարեն Հայրապետյանի խոսքով՝ քաղաքում բազմաբնակարան շենքերիհիմնական խնդիրը տանիքներիշքամուտքերիջրհորդանների անմխիթար վիճակն էԸստ նրա՝ Հաբիթաթ Արմենիայիկողմից իրականացվող ծրագիրը կնպաստի այդ խնդիրների լուծմանը նշված 27 շենքերում:
Սպիտակի բնակիչները ևս ոգևորված են ծրագրի իրականացմամբ և իրենց կենսապայմաններում դրական տեղաշարժի ակնկալիքներ ունեն: Թիրախային շենքերից մեկի 1-ին հարկի բնակիչ Արթուր Հայրապետյանն, օրինակ, անհամբերությամբ սպասում է մուտքի դռների տեղադրմանը՝ հուսալով, որ իրենց բնակարանում ավելի տաք կլինի և ստիպված չեն լինի ամբողջ ընտանիքով ձմռանը մեկ սենյակում հավաքվել՝ առավել քիչ կոմունալ վճարներ ունենալու համար:
4-րդ հարկի բնակիչ Սիրանուշ Գրիգորյանի խոսքով՝ թեև բնակարանը նոր են վերանորոգել, անբարեկարգ տանիքն անձրևների ու ձյան հալոցքի ժամանակ խնդիրներ է առաջացնում: Նա հույս ունի, որ ծրագրի շրջանակում տանիքների վերանորոգումից հետո իրենց բնակարանում կվերանա ջրի ներհոսքը և ավելի տաք ու հարմարավետ կլինի:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել Սպիտակի և Վայքի քաղաքապետարաններին՝ զարգացնելու և փորձարկելու էներգիայիխնայողության մոդելներ՝ բազմաբնակարան և հանրային շենքերում էներգաարդյունավետությանն ուղղված միջոցառումների ևարևային էներգիայի կիրառման ճանապարհով՝ համաձայն Եվրոպական միության Քաղաքապետերի դաշնագրի ներքո իրենց Կայունէներգետիկ զարգացման գործողությունների պլանների:
Ծրագիրն իրականացվում է «Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբՎայքի ու Սպիտակի քաղաքապետարանների համաֆինանսավորմամբԾրագրի շրջանակում էներգաարդյունավետությաննուղղված միջոցառումներ են իրականացվելու Սպիտակի 27 և Վայքի 18 բազմաբնակարան շենքերում: