Քառօրյա դասընթացը կնպաստի թանգարանի աշխատողների հմտությունների զարգացմանը
Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) Հայաստանի ազգային կոմիտեն ՀՀ մշակույթի նախարարության և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ու Սմիթսոնյան ինստիտուտի համատեղ  «Իմ Հայաստան» ծրագրի աջակցությամբ ապրիլի 5-8-ը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կազմակերպվում է «Թանգարանային ցուցադրություն. Նախագծում և դիզայն» խորագրով դասընթաց` թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպման ոլորտում ընդգրկված հայ մասն ագետների համար: Այս մասին ապրիլի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը զրուցեցին ծրագրի նախաձեռնողներն ու մասնակիցները:
«Մեր օրերում տևական փոփոխվող աշխարհում մենք փորձի փոխանակման,  նոր հարթակների ստեղծման, նոր տեխնոլոգիաների յուրացման կարիք ունենք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Նրա խոսքով` պետք է նոր ցանցեր ստեղծել, հասանելի լինել հանրության
լայն շրջանակի համար:
ԱՄՆ ՄԶԳ առաքելության ղեկավար Դեբորա Գրեյսերն ընդգծեց, որ այս նախագիծը Հայաստանում հարուստ մշակութային ժառանգության մասին ունեցած գիտելիքները կիսելու հնարավորություն կտա: «Այն գյուղական համայնքներում տուրիզմի զարգացման հնարավորություններ կստեղծի: Թանգարանները յուրահատուկ դեր են խաղում զբոսաշրջության զարգացման գործում. դրանք ոչ միայն աշխատում են մշակութային ժառանգության հետ, այլև առաջարկում են իրենց դիտարկել որպես  դրա մի մաս»,- շեշտեց նա:
Դասընթացը նպատակ  ունի զարգացնել Հայաստանի թանգարանային ոլորտի աշխատակիցների հմտությունները ցուցադրությունների կազմակերպման իրականացման գործընթացում: Դասախոսությունների ու խմբակային աշխատանքների միջոցով մասնակիցները ձեռք կբերեն նաև ցուցադրությունների գնահատման փորձառություն:
Դասընթացը վարելու են Ամերիկյան կուրատորների  ասոցիացիայի նախագահ Հելեն Էվանսը, Ամանդա Մայնեն՝ Բրիտանական թանգարանից, Էրիկ Քրիստիանսենը՝ Սմիթսոնյան թանգարաններից, ԱՄՆ և ԻԿՕՄ Հայաստանի ազգային կոմիտեից ընդգրկված փորձագետների խումբը:
Դասընթացի մասնակիցներն ընտրվել են բաց հայտարարության արդյունքում` հաշվի առնելով նրանց մասնագիտացումը թանգարանային ցուցադրության ոլորտում:
Նրանց թվում են Հայաստանի և Ջավախքի քսանհինգ թանգարանների աշխատակիցներ, թանգարանների հետ աշխատող անկախ կուրատորներ, ինչպես նաև «Իմ Հայաստան» ծրագրի գործունեության շրջանակում ընդգրկված հինգ մարզային թանգարաների աշխատակիցներ:
Թանգարաններում աշխատող մասնագետների վերապատրաստումը ԻԿՕՄ Հայաստանի  ազգային կոմիտեի  ռազմավարության առանցքային  ուղղություններից մեկն է: Այդ նպատակով ստեղծման օրից ի վեր կազմակերպությունը  համագործակցում է ՀՀ մշակույթի նախարարության, ինչպես նաև տեղական միջազգային կազմակերպությունների հետ` իրականացնելով թանգարանների աշխատողների տարաբնույթ վերապատրաստման դասընթացներ: Որոնց արդյունքում Երևանի և մարզերի մի շարք թանգարաններում ստեղծվել են  բազմաթիվ կրթական ծրագրեր, որոնք  նոր շունչ և նոր որակ են հաղորդել հանրայ  աշխատանքներին, ինչպես նաև արժանացել մի շարք մրցանակների միջազգային մրցույթներում: