Արդեն քանի օր է, մամուլում շրջանառվում են լուրեր, որ ԱԺ չանցած այս կամ այն դեմքին տալու են մեկ այլ պաշտոն և դրանով բավարարելու են իքս գործչի ամբիցիաները։ Հասկանալի է, որ դաշտը հեղեղած հոդվածների մի զգալի մասը մերկապարանոց են և կապ չունեն իրականության հետ։ Ավելին, դրանց մի զգալի մասը գրվում է այս կամ այն պաշտոնի հավակնորդի պատվերով։ Ամեն դեպքում ակնհայտ է, որ որոշների ցանկությունները կբավարարվեն։ Մեկին ՝ դեսպան կնշանակեն, երկրորդին ՝ փոխնախարար, երրորդի համար նոր հանձնաժողով կստեղծեն։ Սակայն տարակուսելին այն է, որ այս ամենը դառը լուծը էլի քաշելու ենք մենք ու մեր հարկերից կուտակված խղճուկ բյուջեն։ Սա ևս մեկ պնդումն է այն բանի, որ Հայաստանում քաղաքականություն, բառի դասական իմաստով գոյություն չունի։
Երբևէ լսել ե՞ք, որ ԱՄՆ-ում, սենատորի ընտրություններում պարտված ինչ-որ մեկին տանեն նշանակեն փոխնախարար։ Դժվար էլ լսեք։ Պարտվել ե՞ս եղբայր, գնա զբաղվի քո գործով։ Նշանակում է ինչ-որ բան սխալ ես արել։ Իսկ եթե շատ ես պաշտոն ուզում, ուրեմն սպասիր ևս հինգ տարի։ Սակայն նեղացած չթողնելու այս բուռն ցանկությունն արտացոլումն է այն ընտրական իրողության, որ մենք ունենք այսօր։
Ի վերջո, այդ մարդիկ «քեշ» փող են դրել կուսակցության համար և այժմ, այդ կուսակցության Կենտկոմի քարտուղարը պետք է վարձահատույց լինի։ Իսկ այդ վարձը, ինչպես միշտ տալու է մեր գրպանից։ Ու ողբերգականն այն է, որ պաշտոնին չեն նշանակում անձնական շնորհների կամ այդ ոլորտում հմուտ լինելու համար։ Ու այսպես, քայլ առ քայլ մեզ տանում են վերջնական կործանում։