Հայաստանում հյուրախաղերով հանդես կգա Թել Ավիվի «Շարլոտտա» երգչախումբը
ԵՊՀ հրավերով ապրիլի 25-30-ը Հայաստան ժամանած «Շարլոտտա» երգչախումբը  ելույթներ կունենա՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Երգչախումբն իր կատարումները կներկայացնի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում, Երևանի պետական համալսարանի մեծ դահլիճում, Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը, ինչպես նաև Իջևանի մշակույթի տան դահլիճում:
Երգչախմբի համերգային ծրագրում ընդգրկված են հայ և համաշխարհային կոմպոզիտորների դասական և հոգևոր երգեր:
Հավելենք, որ Իսրայելի «Շարլոտտա» երգչախումբը ստեղծվել է 1990 թ.-ին Էլի Գեֆենի կողմից, ով մինչ օրս ղեկավարում է երգչախումբը: Հանրաճանաչ երգչախումբը հեղինակություն է ձեռք բերել իր լայն երգացանկի շնորհիվ, որն ընդգրկում է դասական և հոգևոր ստեղծագործություններ:
Երգչախումբը  ելույթներ է ունեցել Իսրայելի, ինչպես նաև արտերկրի ամենահայտնի համերգային սրահներում: Մասնավորապես «Շարլոտտա» երգչախումբը համերգներով հանդես է եկել այնպիսի հայտնի բեմերում, ինչպիսիք են Լոնդոնի թագավորական Ալբերտ-հոլլը, որտեղ ներկա է գտնվել նաև Մեծ Բրիտանիայի արքայադուստրը (Բրիթթեն՝ զինվորական ռեքվիեմ), Քովենթ-Գարդեն փառատոնը (Ռոսսինիի՝ Մովսեսը Եգիպտոսից):
Իսրայելական երգչախումբն իր երգացանկն է ներկայացրել եվրոպական ամենահայտնի փառատոներում՝ Մալթայում, Մադրիդում, Պրահայում, Հռոմում, Լիսաբոնում և այլուր:  Նրանք ելույթ են ունեցել իսպանական Ալկասար Սեվիլյեի լեգենդար պալատում և Սան Խուան դը Դիոս Գրանադում (2007), ինչպես նաև 2008 թ.-ին Վիեննայում:
Բրատիսլավում՝ «սուրբ երգերի արարողությանը» նվիրված համերգի ընթացքում Բրատիսլավի Կոմենսկու անվան համալսարանի ռեկտորը երգչախմբի ղեկավար Էլի Գեֆենին պարգևատրել է «Միասնական Եվրոպայի հռչակում- Զանգերի տոն» մեդալով: Երգչախումբը հատուկ համերգներ է կազմակերպել Հունգարիայի հայ ավետարանչական, ինչպես նաև հրեական համայնքների համար:
Էլի Գեֆենը ծնվել է Բրատիսլավում, կրթություն (ջութակ) է ստացել Վիեննայում: Նա մենակատար է եղել (բարիտոն) իսրայելական հայտնի նվագախմբերում, ղեկավարել է երիտասարդական մի շարք նվագախմբեր և միջազգային մրցույթներում արժանացել մրցանակների:
«Շարլոտտա» երգչախմբի հայաստանյան միջոցառումները համակարգում է ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնը: