Նալբանդյան 47 հասցեում բացվեց անվանի բժիշկ-գիտնական Սոս Սիսակյանի հուշատախտակը
Նալբանդյան 47 հասցեում ապրիլի 22-ին  բացվեց բժշկագիտության բնագավառի ականավոր գործիչ Սոս Հմայակի Սիսակյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակ: Միջոցառումը համախմբել էր բժիշկ-գիտնականի գործընկերներին, աշակերտներին ու ընտանիքի անդամներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուշատախտակի բացման արարողությանը ներկա էին Երևանի պետական բժշկական համալսարանի երախտավորները: Ներկաները մեծ ջերմությամբ էին հիշում մի քանի տարի առաջ կյանքից հեռացած իրենց գործընկերոջ մասնագիտական ձեռքբերումներն ու մարդկային արժանիքները:
Պրոֆեսոր Սոս Սիսակյանը ծնվել է 1936 թվականին Արարատի շրջանի Այգեզարդ գյուղում: 1961թ. ավարտել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտը: 1970թ-ից աշխատել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտի կենսաբանության ամբիոնում` որպես ասիստենտ, դոցենտ, իսկ 1989-2008թթ. ղեկավարել է ԵՊԲՀ բժշկական կենսաբանության և գենետիկայի ամբիոնը: Մասնագետի կողմից մշակվել և ներդրվել է փորձարարական պայմաններում սրտամկանի արյան մազանոթային համակարգի մանրադիտակային հայտնաբերման և նրա ֆունկցիոնալ վիճակի ուսումնասիրման նոր մեթոդ: Սոս Սիսակյանը «Բժշկական կենսաբանություն&raqu o; բուհական դասագրքի, ինչպես նաև 200 գիտական աշխատությունների հեղինակ է:
Բժիշկ-գիտնականի մասնագիտական գործունեությունն այսօր հաջողությամբ շարունակում է որդին՝ ԵՊԲՀ «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցային համալիրի ընդհանուր և ինվազիվ սրտաբանության կլինիկայի ղեկավար, Սրտաբանության ամբիոնի վարիչ Հմայակ Սիսակյանը: