Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և երգչախումբը հադես կգան հիշատակի համերգով
Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը մայիսի 1-ին Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը հադես կգան հիշատակի համերգով: Այն նվիրված է հայկական արդի երաժշտության ամենայուրօրինակ և ինքնատիպ կոմպոզիտոր Հարություն Դելլալյանի 80 ամյակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, որպես մենակատարներ ելույթ կունենան Հայկ Մելիքյանը՝ դաշնամուր, Նարինե Դելլալյանը՝ ջութակ, Հարություն Մուրադյանը՝ ալտ և Արշավիր Իսահակյանը՝ գալարափող: Կհնչեն Դելլալյանի Requiem Canticles Կանանց երգչախմբի համար, ՏՈՊՈՖՈՆՈ Կոնցերտ լարային նվագախմբի,  դաշնամուրի և գալարափողի համար և Մոցարտի, ԿՈՆՑԵՐՏԱՆՏ ջութակի, ալտի և կամերային նվագախմբի համար ստեղծագործությունները:
Հարություն Դելլալյանը հայկական արդի երաժշտության ամենայուրօրինակ և ինքնատիպ կոմպոզիտորներից մեկն է, որի կյանքի ընթացքը եղավ ոչ սահուն և դյուրին, անսովոր ու ոչ ավանդական։ Նա ծնվել է Աթենքում 1937թվականին Հունաստանում: 10 տարեկանում ծնողների հետ ներգաղթում է Հայաստան։ Դժվարին մանկությունը և պատանեկությունը հնարավորություն չեն ընձեռնում երաժշտական կրթություն ստանալու համար, սակայն արվեստագետ էր ի վերուստ։
1972թ. ավարտում է ուսումնարանը և ընդունվում Երևանի Կոմիտասի անվան պետ. կոնսերվատորիայի ստեղծագործական դասարանը։ Ավարտելուց անմիջապես հետո, 1979թ. դառնում է կոմպոզիտորների միության անդամ։ Դեռ ուսման տարիներին նա դիմել է ամենատարբեր ժանրերի՝ կամերային, սիմֆոնիկ, որոնք կատարվում էին համերգներում, կոմպոզիտորների միության համագումարներում։
1985թ.առաջին անգամ «Նվիրում Կոմիտասին» սոնատով, նրա ստեղծագործությունները սկսեցին հնչել միջազգային բեմերից: Հարություն Փափազյանի կատարմամբ այն հնչեց նյույորքյան հայտնի Քարնեգի համերգասրահում և պսակվեց մեծ հաջողությունով՝ սկիզբ դնելով նրա ստեղծագործությունների միջազգային կատարումներին։ 1986թ.Բոստոնի Sinfonova կամերային նվագախմբի գեղ. ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանի խնդրանքով գրում է TOPOPHONO կոնցերտը, որի առաջին կատարումը տեղի է ունենում սեզոնի բացման համերգին՝ Բոստոնի Jordan Hall։
1987թ. Կալիֆորնիայի կինոյի և հեռուստատեսության խորհրդի կողմից պարգևատրվում է SUPER STAR մրցանակով և Ոսկե Փառապսակով։ Կամերային նվագախմբի համար գրված TOPOPHONO կոնցերտը ճանաչվում է ամերիկյան երաժշտության փառատոնում կատարված և տարվա լավագույն ստեղծագործությունը։ Նրա ստեղծագործական կյանքը եղավ բավականին կարճ՝ ընդամենը 13 տարի։ Ստեղծագործությունների թիվը մեծ չեն։ Նրա հայտնի ստեղծագործություններից են թավջութակի և դաշնամուրի, ջութակի և դաշնամուրի սոնատները, ֆագոտի MEDIUM սոնատը, կլարնետի և դաշնամուրի MEDITATION-ը, երգեհոնի «Հաղթական Ռեքվիեմը», & laquo;Երբ իջնում է մթնշաղը» վոկալ շարքը, Լռության րոպե ակապելա կանանց երգչախմբի համար, «Հուշարձան նահատակներին» կանտատ-ռեքվիեմը և այլն:  Նրա ստեղծագործությունները հնչել են Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում, Իտալիայում, Անգլիայում, Պորտուգալիայում, Իսպանիայում և այլ երկրներում, կատարել են բազմաթիվ երաժիշտներ: