Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպվեց Թամանյան դիվիզիայի վարած մարտերից մեկի վերակերտում
Երևանի «Մայր Հայաստան» թանգարանի մոտ Հայրենական մեծ պատերազմի 72-ամյակի կապակցությամբ առաջին անգամ կազմակերպվեց   89-րդ Թամանյան հայկական դիվիզիայի վարած մարտերից մեկի վերակերտումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` միջոցառումը նախաձեռնել  «Երիտասարդ համալսարանականների միավորում» հասարակական կազմակերպությունը` ՀՀ պաշտպանության նախարարության, Հայաստանի վետերանների միավորման ու Հայաստանի ազգային կինո կենտրոնի աջակցությամբ: Բեմականացված փոքրիկ մարտական դրվագում դպրոցականները հանդերձավորվեցին այդ ժամանակին բնորոշ զինվորական հագուստներով, զենքերով և սկսեցին «մարտ» վարել:
Այս նախաձեռնությանը մասնակցեցին Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Վոլինկինը, Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկը, ինչպես նաև Հայրենական մեծ պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի վետերաններ:
«Թամանյան դիվիզիայի հաղթական  ճանապարհը բոլորիս շատ հայտնի էԿովկասիՍտալինգրադի, ՂրիմիմարտերըՍևաստոպոլի ազատագրումը… Սա միակ ազգային դիվիզիան էորը մասնակցել է Բեռլինի գրավմանըՀատկապես շատ հաճելի էոր նման միջոցառումներն անց են կացնում երիտասարդները և երտասարդական կազմակերպություններըորոնք գիտակցում են անմահ հերոսների հիշատակի  պահպանման իրենցպատասխանատվությունըԱմեն տարի հայ երիտասարդությունը ուրախացնում է մեզ նմանատիպմիջոցառումներովԴա նշանակում էոր մեր սրտերում շարունակում են մնալ մեր նախնիներիսխրագործությունները»,- ընդգծեց դեսպ ան Իգոր Վոլինկինը:
Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկի խոսքով` միջոցառումը խորհրդանշական է և այս օրերը թույլ են տալիս հիշելու փառավոր, բայց միևնույն ժամանակ ողբերգական դեպքերը:
«Այս օրերին հիշում ենք մեր նախնիների միասնությունը: Խորհրդային Միության ժողովուրդը կյանքը չխնայելով կերտում էր մեծ հաղթանակը, ինչին կարողացավ հասնել շատ մեծ գնով: Չորս տարի արյունահեղ մարտերը եղել են անմարդկային դժվար: Հովհաննես Բաղրամյանը եղել է գլխավոր հրամանատարներից մեկըումհրամանատարության ներքո հաջողվել է    ազատագրել ԲելառուսըՄենք շարունակում ենք հիշել և հարգել այդմարդկանց հիշատակը»,- ասաց Իգոր Նազարուկը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ պետք է տարեցտարի նմանատիպ միջոցառումների քանակը ավելացնել:
«Ամբողջ աշխարհում մեծ տարածում ունեն մարտերի վերակերտումներըՀանդերձանքի և սպառազինության առումով նման միջոցառումները Հայաստանում կազմակերպելը: Ռազմահայրենասիրական դաստիարակության տեսանկյունից երիտասարդների համար շատ կարևոր են նման միջոցառումները մեծ խնդիր չէ: Երիտասարդ տղաների համար, ովքեր հետագայում պետք է զինվոր դառնան, շատ հետաքրքիր է տեսնել և շոշափել զենքերը, որոնք ներկայումս օգտագործում են կամ օգտագործել են իրենց պապերը»,- եզրափակեց Հո վհաննիսյանը: