Արշակ Զաքարյանի կարծիքով Ֆաթուլաևն է պատվիրում, որ իր հաղորդաշարի վրա ցեխ շպրտեն. «Փաստ»
Վավերագրող–ռեժիսոր Արշակ Զաքարյանի «Դիրքերում» հեղինակային հաղորդաշարի շուրջ առաջին անգամ բուռն կրքեր բորբոքվեցին, երբ նկարահանումների ժամանակ հակառակորդի կրակոցներից հրազենային վիրավորում ստացավ հաղորդաշարի օպերատոր Դավիթ Աթոյանը:
Նույնիսկ եղան մարդիկ, ովքեր փորձում էին ապացուցել, թե այդ ամենը կազմակերպվել էր սեփական հաղորդաշարը PR–ելու համար: Դրանից հետո, իհարկե, հաղորդաշարի հեղինակը մամուլի ասուլիսով հանդես եկավ և փորձեց լրագրողների հարցերին սպառիչ պատասխաններ տալ: Բայց, կարծես, դա էլ բավարար չեղավ հաղորդաշարի շուրջ սկսված աղմուկը մեղմելու և խանդի տեսարաններին վերջ դնելու համար:
Ու քանի որ «Դիրքերումը» բանակի մասին պատմող պաշտոնական ու զուսպ հաղորդաշարից բացի, առայժմ միակ, այսպես ասած, ազատ ոճի հաղորդաշարն է, որը հնարավորություն է տալիս մոտիկից ծանոթանալ մեր զինվորների ու սպայական անձնակազմի հետ, սեփական աչքերով տեսնել, թե այնտեղ ինչ ունենք–չունենք և այլն, ուստիև, բնական է, որ ցանկացած առիթի դեպքում լրագրողների բոլոր հարցերն ու համեմատությունները սկսվելու և ավարտվելու են հենց այս հաղորդաշարն օրինակ բերելով:
Մամուլի վերջին անդրադարձը հաղորդաշարի մասին, սակայն, այնպես էր հունից հանել Արշակ Զաքարյանին, որ նա բավականին կոշտ գնահատականներ էր հնչեցրել լրագրողների հասցեին: Ու լավ իմանալով, որ «առանց կրակ ծուխ չի լինում», փորձեցինք հասկանալ, թե այս անգամ ինչն է այդքան վրդովվեցրել հաղորդաշարի հեղինակին:
«Փաստի» հետ զրույցում նա նշեց, որ իրեն ամենաշատը զայրացրել է, որ առանց հստակ փաստեր նշելու գրել են, թե «Դիրքերում» հաղորդաշարը տեղեկություններ է հրապարակում զինվորների թվի, տեղանքի և այլ հարցերի մասին, երևույթը որակելով որպես «տեղեկատվական արտահոսք»:
«Թող որևէ մեկն ապացուցի, որ ես զինվորների քանակի կամ արգելված որևէ ինֆորմացիա եմ հրապարակել: Այս ամեն ինչը նախանձի հետևանք է: Ես առաջարկում եմ, որ ով ցանկություն ունի նման հաղորդաշար նկարելու, թող ինքը գնա գյուլեքի տակ աշխատի: Ո՞վ է իրենց ձեռքը բռնել: Ես համաձայն եմ, թող գան իրենք էս գործը անեն, ես էլ գնամ իմ կինոները նկարեմ»,– ասաց Ա. Զաքարյանը:
Խոսելով վավերագրական ֆիլմաշար նկարելու, հետո արդեն հաղորդաշար ստեղծելու մասին, նա նշեց, որ իր միակ նպատակը բանակի մասին ողբ ու լաց տարածողներին բանակի իրական դեմքը ցույց տալն է եղել:
«Հիշեք, հինգ տարի առաջ բանակի մասին կամ վատն էին գրում, կամ էլ ոչինչ չէին գրում: Նման լուրերի պատճառով եմ ես էս գործը սկսել, որովհետև Հայոց բանակը սխալ էին ներկայացնում: Հիմա էլ արդեն երրորդ անգամ ժողով են անում և մեր հաղորդաշարի մասին խոսում: Իմ կարծիքով Ֆաթուլաևն է պատվերը տալիս այն լրագրողին, ով որ ամեն անգամ նույն հարցերն է բարձրացնում մեր հաղորդաշարի մասին: Ադրբեջանին ձեռք չի տալիս այս հաղորդումը և, ըստ երևույթին, որոշել են հիմա էլ այստեղից փորփրել: Բայց ես ասեմ, որ Պաշտպանության նախարարությունը միշտ նայում է մեր հաղորդաշարը և եթե ուղղումներ անելու կարիք է լինում՝ արվում է: Եվ ես կոչ կանեի, որ լրագրողները փաստերով խոսեն, ոչ թե օդի մեջ»,– ասաց Ա. Զաքարյանը:
Նա նաև նշեց, որ ամենևին էլ չի մեղադրում ՊՆ փոխնախարար Արտակ Զաքարյանին, որ տեսակետ է հայտնել, թե՝ ««Դիրքերում» հաղորդաշարը վերափոխման կարիք ունի»: Նա համոզված է, որ փոխնախարարի այդ պատասխանը պրովոկացիոն հարցի հետևանք է, իսկ արգելված տեղեկություն հրապարակելու դեպքում, իրեն վաղուց կալանավորած կլինեին:
«Հո հանաք մասխարայություն չի՞: Ինչ վերաբերում է մասնագիտական նրբություններին, ապա եթե լրագրողները նոր են սովորում, թե ինչն ինչպես կարելի է ներկայացնել, ես վաղուց եմ նման դասընթաց անցել, նոր եմ սկսել դիրքեր գնալ և նկարահանումներ անել: Բացի այդ, ես բազմիցս ասել եմ, որ ես լրագրող չեմ, այլ վավերագրող եմ և ոչ թե սահմանից նորություններ եմ հայտնում, այլ՝ ներկայացնում եմ այն, ինչ կա: Եվ եթե երկու տարի է Պաշտպանության նախարարությունն ինձ թույլ է տալիս, որ ես առաջնագիծ նկարեմ, ուրեմն ես դրա իրավունքն ունեմ: Ինչ վերաբերում է թույլատրելիության սահմաններին, ապա այդ կանոնները փոփոխական են, և եթե որևէ նորություն է լինում դա էլ ենք անպայման հաշվի առնում»,– ասաց վավերագրող ռեժիսորը:
Դատարկ խոսելու փոխարեն ռեժիսորը խորհուրդ տվեց ուժերը փորձել և նմանատիպ հաղորդաշար սկսել: Իսկ դեմագոգներին էլ խորհուրդ տվեց ավելի լուրջ գործերով զբաղվել: Պաշտպանական կառույցները թիկունքից նկարողներին և նման նկարները հրապարակողներին էլ կոչ արեց «դասեր» տալու փոխարեն իրենց սխալներն ուղղել: Ինչ վերաբերում է առհասարակ սխալներ թույլ չտալուն, ապա, իր խոսքով, եթե դրանք կոպիտ և անթույլատրելի չափերի լինեին, հաղորդաշարը վաղուց փակված կլիներ:
«Ինձ այլ հարց է հետաքրքրում, որի պատասխանը ես չգիտեմ: Ո՞ւմ ոտքն եմ տրորում, ո՞ւմ հացին եմ վայիս եղել, ո՞ւմ ինչով եմ խանգարում, որ ամեն անգամ մեր հաղորդաշարի մասին սխալ տեղեկություններ են տարածում: Եթե կարծում են, որ ես հաղորդաշարի համար ՊՆ–ից գումար եմ ստանում, սխալվում են: Երկու տարի հաղորդաշարն իրականացվել է իմ անձնական միջոցների հաշվին, իսկ արդեն մեկ տարի է «Շանթ» հեռուստաընկերությունն է անշահախնդիր հովանավորում այն, որի համար շատ շնորհակալ եմ իրենցից»,– ասաց Ա. Զաքարյանը: