Նախարարությունը ներկայացրել է իրականացված բժշկասոցիալական փորձաքննությունների արդյունքները
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության՝ 21 տարածքային մարմինների կողմից 2017թ. մարտի 1-ից մայիսի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում իրականացվել են  17676 բժշկասոցիալական փորձաքննություն, որից  հաշմանդամություն է սահմանվել 14066 անձի, հաշմանդամություն չի սահմանվել 3467, (143 անձի որոշվել է թույլատրել երկարացնել ժամանակավոր անաշխատունակության թերթիկի ժամկետները): Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Առողջապահական կազմակերպությունների ուղեգրերով (088 ձևով) տարածքային մարմիններում առաջին անգամ փորձաքննվել է 3747 անձ, որից հաշմանդամություն է սահմանվել 2798 անձի, հաշմանդամ չեն ճանաչվել 949-ը (որից որոշվել է թույլատրել երկարացնել ժամանակավոր անաշխատունակության թերթիկի ժամկետները՝ 143): Այս դեպքում հաշմանդամ չճանաչված  անձինք, այն հիվանդություն ունեցող անձինք են, ում մոտ դեռևս չի առաջացել օրգանիզմի ֆունկցիաների կայուն խանգարում կամ ունեն աննշան խանգարում,որը չի հանգեցնում կենսագործունեության որևէ աստիճանի  սահմանափակման,հետևաբար այս անձինք ունեն առողջապահական համակարգում բուժումներ և դեղորայք ստանալու կարիք, որպեսզի նրանց մոտ հիվանդությունը չխորանա,   օրգանիզմի ֆունկցիաները չխանգարվեն և  հետագայում անձը  հաշմանդամություն ձեռք չբերի: