«Մայրիկ»`անկրկնելի հուզիչ ֆիլմ. Որոշ մանրամասներ և հետաքրքիր դրվագներ ֆիլմից
Past.am-ն այս անգամ էլ որոշեց անդրադառնալ Անրի Վերնոյի (Աշոտ Մալաքյան) «Մայրիկ» ֆիլմին, որը յուրաքանչյուր շարքային հայի պարծանքն է:
Այն կենսագրական ֆիլմ է ցեղասպանությունից մազապուրծ մի հայ ընտանիքի մասին`
նկարահանված 1991 թ.:
Ֆիլմը պատմում է 1921թ. Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Մարսել տեղափոխված հայ ընտանիքի մասին: Վեցամյա երեխայի հիշողությունների միջոցով ներկայացվում է ընտանիքի պատմությունը` պարուրված սիրով և հոգատարությամբ:
Ազատ Զաքարյանը նավահանգիստ է իջնում ծնողների և երկու մորաքույրների հետ: Ընտանիքի մեծերը շատ բաներից են իրենց զրկում երեխայի լավ կրթության և ինժեներ դառնալու համար: Իր ընկերոջ` հայազգի գրող Անրի Թրուայայի առաջարկով նկարահանում է «Մայրիկ» և «Փողոց Պարադի, տուն 588»(Մալաքյանների տան հասցեն Մարսել քաղաքում): Այդ պատմակենսագրական ֆիլմերում իր ընտանիքի օրինակով նա պատմում է հայոց ցեղասպանության և նրա հետևանքների մասին:
Ֆիլմի սցենարը գրվել է ավելի քան 40 տարբերակով, բայց միայն մեկը 1985թ-ին հրապարակվեց և թարգմանվեց տասը լեզվով, ընդհանուր 200.000 օրինակով: Գրքի հայերեն տարբերակը հրատարակվել է 1988թ-ին ԱՄՆ-ում: Արժանացել է Ֆրանսիական ազգային կինոակադեմիայի մրցանակին (1991): Գլխավոր դերերից մեկը մարմնավորած Օմար Շարիֆին ֆիլմում նկարահանվելու պատճառով արգելվել է Թուրքիա մուտք գործել:
armjanskij-film-majrik (1)