Սփյուռքի նախարարությունում հույն գործընկերների հետ քննարկել են համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ սփյուռքի նախարար ՀրանուշՀակոբյանը հունիսի 26-ին  ընդունել է Հունաստանի Հանրապետությանարտաքին գործերի նախարարի հունական սփյուռքի հարցերով տեղակալՏերենս-Նիկոլաոս Քուիքիին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ հավելելով. «Ողջունելով հյուրին՝ Սփյուռքի նախարարը կարևորեց հայ-հունական քաղաքական երկխոսության և երկկողմ համագործակցության ակտիվացումը, ինչպես նաև՝ տարբեր ոլորտներում միջազգային պայմանագրերի և հուշագրերի ստորագրումը:
Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար  և հավելեց. «Հայաստանի արտգործնախարարություն այցի ժամանակշեշտվեցոր պետք է սփյուռքի ներուժը օգտագործենք Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության զարգացմանձևաչափովՄեր ժողովուրդները քրիտոնյա ենհամարյա նույնճակատագիրն են ունեցելևցավոք սրտիունեցել ենք և ունենք անհաջողհարևան՝ ԹուրքիանՄեր երկու նախարարությունները կարող ենարդյունավետ օգտագործել սփյուռքի ներուժըմիատեղելգործողությունները՝ բանակցելովկոորդինացնելովիրազեկելով միմյանցԼինենք մի ընդհանուր բռունցքԵս պատրաստ եմ լսել Ձեր առաջարկները ևքննարկել կետ առ կետՆաև հիշեցնեմոր Կիպրոսի կողմից եռակողմհամագործակցություն ստեղծելուԿիպրոսում հանդիպելու և եռակողմհամաձայնագիր ստորագրելու առաջարկ է եղել»:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց հայկական Սփյուռքի ընդհանուր նկարագիրը, Հայաստանի քաղաքականությունը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ոլորտում և հարաբերությունների օրակարգը, գերատեսչության ծրագրերը, սփյուռքի հետ աշխատանքի առանձնահատկությունները:
Նա մասնավորապես նշեց. «Մենք պիտի բռունցքվենք՝ աշխարհում մեր շահերն ու իրավունքները պաշտպանելու համարՄինչև այսօր աշխատել ենքերկիր-սփյուռք ձևաչափովՀիմա ժամանակն է զարգացնել սփյուռք-սփյուռք հարաբերություններըՄիջազգային իրավունքի տեսակետից այսօրսփյուռքագիտության մասին կան փոքրիկ հետազոտություններչկա նույնիսկ սփյուռքի սահմանումըչկան հետազոտություններ սփյուռքիիրավունքների ու պարտականություններիմիջպետականվերպետականերկկողմանի հարաբերություններում սփյուռքի դերի մասինԿարող ենքառաջարկել ՄԱԿ-ին՝ հանձնախմբեր ստեղծել այդ հարաբերությունները ուսումնասիրելուդեկլարացիա և կոնվենցիա ունենալու համարԿարող ենքԵվրոպայի սփյուռքների համաժողով կազմակերպել և քննարկել այդ հարցերը»:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց վերջերս Կիպրոսի Նախագահի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի հետ կնքված փոխմբռնման հուշագրին:  Սփյուռքի նախարարը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցել նաև հունական կողմի հետ՝ սփյուռքի հարցերի շուրջ համանման հուշագիր կնքելու համար:
«Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ համաձայնագիրըկարծում եմլուրջ քաղաքական ուղերձ է մեր երկրների սփյուռքներինորպեսզինրանք համագործակցեն միմյանց հետմիասնական լինեն ընդհանուր շահերի պաշտպանության գործում», - հավելեց Սփյուռքի նախարարը: