Արարատում չսիրած փեսային աներձագները ծեծի են ենթարկել, նա էլ դանակահարել է նրանց
Վերաքննիչ քրեական դատարանում ավարտվեց Գրիշա Հ.-ի գործով բերված վերաքննիչ բողոքի քննությունը:
Գործը քննվել է Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանում Գագիկ Սարգսյանի նախագահությամբ:
Նախաքննական մարմինը 28-ամյա Գրիշային մեղադրանք էր առաջադրել երկու տուժողների առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս հասցնելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի 2-րդ մասի  1-ին կետով:
Երկու տուժողները Գրիշայի համար օտար մարդիկ չէին՝ նրա կնոջ եղբայրներն էին: Ըստ մեղադրանքի՝ Գրիշա Հ.-ն 2015 թվականի հունվարին ամուսնացել է Արարատի մարզի բնակչուհու հետ: Վերջինիս հարազատները դեմ են եղել նրանց ամուսնությանը, «քանի որ չեն հավանել Գրիշային»:
Այդ հանգամանքով  պայմանավորված՝ Գրիշայի ու նրա կնոջ հարազատների միջև հարաբերությունները տևական ժամանակ լարված են եղել, բայց հետզհետե սկսել են կարգավորվել:
2016 թվականի հունվարի 25-ին Գրիշան կնոջ հետ վերջինիս եղբայր Մելքոնի կողմից հրավիրված է եղել նրա հայրական տանը կազմակերպված խնջույքին, որին մասնակցել են բարեկամներ, ընկերներ: Ներկա են եղել նաև Գրիշայի կնոջ մյուս երկու եղբայրները՝ Պարույրն ու Ֆրունզը: Խնջույքի ընթացքում, ըստ մեղադրանքի, Գրիշան առաջարկել է «հոտնկայս խմել հայ զինվորների կենացը», որի ժամանակ նրա աներձագ Պարույրը, որ նստած էր սեղանի հակառակ ծայրում, չի կարողացել բաժակը չխկացնել Գրիշայի բաժակին: Վերջինս դրանից, ըստ մեղադրանքի, վրդովվել է: Բացի այդ, Գիշան, ըստ մեղադրանքի, վիրավորվել է նաև նրանից, որ Պարույրը, տուն մտնելիս, իրեն ձեռքով չի բարևել, անվանել է «պապայիս փեսա»:
Առաջացած հարցերի շուրջ Գրիշան միջանցքում վիճել է Պարույրի հետ՝ նրան մեղադրելով իր նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելու համար: Ըստ մեղադրանքի՝ հասկանալով, որ Գրիշան խմած է, չցանկանալով անհեթեթ խոսակցությունը վերածել վիճաբանության, Պարույրը մի քանի անգամ ներողություն է խնդրել Գրիշայից, բայց վերջինս չի հանդարտվել:
Խոսակցությանը միջամտել է Պարույրի եղբայր Ֆրունզը: Նա Գրիշային հորդորել է վերջ տալ անախորժ խոսակցությանը: Բայց Գրիշան առաջարկել է գնալ Արտաշատ՝ խոսելու: Գրիշան ու Ֆրունզը դուրս են եկել բակ: Նրանց հետևից բակ են դուրս եկել Պարույրն ու Մելքոնը: Երբ Գրիշան ու Ֆրունզը հասել են վերջինիս հոր մեքենային, «փեսայի ամբարիշտ պահվածքից զայրացած Ֆրունզը բռունցքով հարվածել է Գրիշային, վերջինս մեջքով հենվել է մեքենայի բեռնախցիկին:
Գրիշայի ու Ֆրունզի միջև ծեծկռտուք է սկսվել, որի ընթացքում Գրիշան, գտնվելով ալկոհոլի ազդեցության տակ, իր մոտ եղած ծալովի դանակով դիտավորությամբ հարվածել է Ֆրունզի որովայնին՝ նրա առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս՝ որովայնի առաջնային պատի կտրած-ծակած թափանցող վերքի, լյարդի, ստամոքսի վնասումների, ներքին արյունահոսության ձևով:
Երբ Պարույրը տեսել է, որ Գրիշան դանակահարել է Ֆրունզին, մոտեցել է եղբորն օգնելու, Գրիշան նույն դանակով հարվածել է Պարույրի կրծքավանդակին՝ նրա առողջությանը ևս պատճառելով ծանր վնաս՝ կրծքավանդակի ձախ կեսի կտրած-ծակած թափանցող վերքի, ձախակողմյան հեմոթորաքսի ձևով»: Միջամտել են հյուրերը, ովքեր Ֆրունզին տուն են տարել, իսկ Մելքոնը Գրիշայի ձեռքից խլել է դանակը, նրան ուղեկցել է գյուղից դուրս, որտեղից Գրիշան դիմել է փախուստի: Նախաքննական մարմինը Գրիշա Հ.-ին տուժողների կողմից ծեծի ենթարկելու մասով քրեական հետապնդում չի իրականացրել՝ ծեծված փեսայի բողոքի բացակայության հիմքով:
Գրիշա Հ.-ն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել:  Նա հայտնել է, որ տուժած աներձագներից՝ Ֆրունզը  եղել է իր ընկերը, ինքը նրա միջոցով է ծանոթացել նրա քրոջ՝ իր ապագա կնոջ հետ: Աղջկա ընտանիքը դեմ է եղել իրենց ամուսնությանը, բայց իրենք հակառակ նրանց դիմադրության՝ ամուսնացել են:
Դրանից հետո իր ու կնոջ հարազատների հարաբերությունները լարվել են, մի քանի ամիս ընդհանրապես հարաբերությունները խզված են եղել: Միայն դեպքից մի քանի ամիս առաջ են սկսել քիչ-քիչ շփվել:
Բայց իր նկատմամբ նրանց վերաբերմունքի մեջ գրեթե ոչինչ չի փոխվել: Նրանք իրեն վերաբերվել են՝ ինչպես օտարի: Աներձագներից՝ Մելքոնը բնակվել է Մոսկվայում, ինքը նրան ընդամենը երեք անգամ է տեսել: Դեպքի օրը՝ 2016 թվականի հունվարի 25-ին հենց Մելքոնի ծննդյան օրն է եղել, այդ կապակցությամբ խնջույք են կազմակերպել նրանց հայրական տանը:
Մելքոնը Հայաստանում էր, նա անձամբ զանգել ու իրենց հրավիրել է: Ժամը 20-ն անց 30-ի սահմաններում ինքն ու կինը գնացել են վերջինիս հայրական տուն: Հյուրերն արդեն հավաքվել էին: Ինքը սեղան է նստել, խմիչք է օգտագործել: