«Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում իրականացվեց Համո Բեկնազարյանի նամականիշի մարման արարողությունը
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ն կողմից  շրջանառության մեջ դրվեց մեկ նամականիշ՝ նվիրված Համո Բեկնազարյանի ծննդյան 125-ամյակին: Նամականիշի մարման արարողությունը տեղի ունեցավ հուլիսի 13-ին «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում:
«Կարևորում եմ այս արարողությունը, քանի որ Համո Բեկնազարյանը «Նամուս»-ից մինչև «Պեպո», «Խասփուշ»-ից մինչև «Դավիթ Բեկ» կարողացավ հսկայական լայնածավալ կինոմտածողությունը  փոխանցել մի քանի սերունդների: Նա մեզ առաջնորդեց դեպի բարություն, մարդկային ճշգրիտ հարաբերություններ, հայրենասիրություն:  Մարելով այս նամականիշը՝ մենք մեր մշակութային դեսպանին ուղարկում ենք աշխարհի ամենատարբեր անկյունները, որպեսզի մարդկանց պատմենք մեր կինոյի մասին»,-«Արմենպրես»-ի  հաղորդմամբ` նշեց  ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանի խոսքով՝ լավ է,  որ նամականիշը մարվում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի շրջանակում:  «Մենք ունենք բազմաթիվ հարևաններ, որոնք ցանկանում են նման բարձր մակարդակի կինոփառատոն կազմակերպել, բայց նրանց չի հաջողվում, իսկ «Ոսկե ծիրան»-ը այսօր բրենդ է տարածաշրջանում»,-ասաց նա:
Նամականիշի վրա պատկերված է հայ մեծանուն ռեժիսոր Համո Բեկնազարյանի դիմանկարը: Աջ մասում  կինոժապավենի մեջ պատկերված են հատվածներ առաջին հայկական համր ֆիլմից` «Նամուս»-ից, և առաջին հնչյունային ֆիլմից` «Պեպո»-ից: Նամականիշի խորապատկերին պատկերված է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի լոգոտիպը:
Այն ունի  170 ՀՀ դրամ անվանական արժեք, տպագրված է Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը: Դիզայնի հեղինակներն են` «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներներ Դավիթ Դովլաթյանը և Վահագն Մկրտչյանը:
Թողարկման օրը` 13 հուլիսի 2017 թ.