Ղազախները պատրաստ են կամավորական խմբեր ձևավորել ու մեկնել Ղարաբաղ՝ կռվելու իրենց ադրբեջանցի եղբայրների կողքին. «Փաստ»
Ղազախները պատրաստ են կամավորական խմբեր ձևավորել ու մեկնել Ղարաբաղ՝ կռվելու իրենց ադրբեջանցի եղբայրների կողքին: «Այսօր արդեն նման կոչեր հնչում են»,– ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկին ասել է ղազախ քաղաքագետ Տալգատ Կալիևը: «Մենք Ղարաբաղը չենք համարում Հայաստանի տարածք: Ուստի կիսում ենք եղբայրական Ադրբեջանի ժողովրդի ցավը՝ կապված Ղարաբաղի հետ»,– ասել է նա:
Ավելին, նա հիշեցրել է, որ անցած տարի ապրիլյան պատերազմի օրերին շատ ղազախներ ցանկություն էին հայտնել կամավորագրվել: Ու այդ նպատակով գնացել էին Ադրբեջանի դեսպանատուն: Բայց այդ երկրի օրենքներով՝ անօրինական զինված խմբավորումներին մասնակցելն ու վարձկանությունը դատապարտելի են ու հակաօրինական: Ուստի «շատ ղազախների ցանկությունն այդպես էլ չի իրականացել»:
Սույն քաղաքագետի խոսքերը մեծ ոգևորություն են առաջացրել Բաքվում: Ճիշտ է, հասկանում են, որ կամավորական խմբեր ձևավորելն օրինական չէ, քանի որ այդ դեպքում կնշանակի, որ Ղազախստանն ուղղակիորեն մասնակցում է պատերազմին և դառնում հակամարտող կողմ: Բայց, ամեն դեպքում, այդ երկրում նորմալ երևույթ է վարձկաններ պահելը: Պատճառը ոչ միայն ադրբեջանցի զինվորների պրոֆեսիոնալ պատրաստության ցածր մակարդակն է, այլև այն, որ բոլոր ադրբեջանցիների թիվ մեկ երազանքը հայերի դեմ պատերազմելն ու շեխիդ դառնալը չէ:
Ինչ վերաբերում է Ղազախստանին: Որ Ադրբեջանն ու Ղազախստանը ջերմ բարեկամական հարաբերություններ ունեն, փաստ է: Փաստ է նաև այն, որ լինելով ՀԱՊԿ անդամ, Ղազախստանը չի խորշել հարկ եղած դեպքում պաշտպանել Բաքվին կամ առաջ մղել նրա շահերը:
Ինչ–որ առումով դա գուցե նաև նորմալ է, հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանին ու Ղազախստանին շատ ավելի մեծ թվով թելեր են կապում, քան Հայաստանին ու Ղազախստանին: Անշուշտ, նախևառաջ, դա պայմանավորված է կրոնական ու մշակութալեզվական ընդհանրությամբ: Բացի այդ, ցանկացած պետություն առաջնորդվում է սեփական ազգային շահերով: Կոնկրետ Ղազախստանի դեպքում, դրանք ավելի շատ միտված են դեպի Բաքուն ու նրա հետ հարաբերությունները: Իսկ ՀԱՊԿ անդամ լինելը առանձնապես ոչինչ չի նշանակում: Դե յուրե պարտավորություններ կան: Բայց դե ֆակտո այդ կառույցն ինքն իրենով արհեստական է, ուստի արհեստական են նաև այն կապերը, որոնց միջոցով միավորվում են անդամ պետությունները: Ուստի իրական կյանքում կազմակերպության անդամ յուրաքանչյուր պետություն առաջնորդվում է սեփական շահերով ու հետաքրքրություններով:
Իսկ քանի որ Ադրբեջանի թիվ մեկ օրակարգային խնդիրը ԼՂ հարցն է, ապա Աստանան այդ հարցում եթե անգամ ոչ բացահայտ, բայց միշտ էլ աջակցել է Բաքվին:
Դեռ Հայաստանի՝ ԵՏՄ անդամակցության հարցը քննարկելիս Ղազախստանը պայման էր առաջադրել, ըստ որի՝ Լեռնային Ղարաբաղը չպետք է ներառվի ԵՏՄ կազմ, քանի որ Աստանան այն չի համարում Հայաստանի տարածք:
Այդ տեսակետն իր ուղղակի արտացոլումն է գտնում նաև ԼՂ հակամարտության վրա: Եթե պատերազմական գործողությունները տեղի ունենան բուն Հայաստանի տարածքում, ապա Ղազախստանն ստիպված կլինի միջամտել՝ ինչպես պարտավորեցնում է ՀԱՊԿ կանոնադրությունը (իհարկե, այդ «ստիպված լինելը» մի փոքր հարաբերական է՝ դժվար թե Հայաստանը կարողանա հարկադրել Ղազախստանին գնալ որևէ հակաադրբեջանական քայլի, եթե դա չցանկանա Մոսկվան: Թեպետ դա էլ դեռ հարցական է): Ուստի այդ երկրի քաղաքագիտական շրջանակներում կարծիքներ են հնչում, որ եթե ռազմական գործողություններ ծավալվեն չճանաչված Ղարաբաղի տարածքում, ապա դա դժվար կլինի մեկնաբանել որպես ուղղակի ագրեսիա Հայաստանի նկատմամբ: «Այդ դեպքում խոսք է լինելու օտար, եթե կարելի է ասել, չեզոք տարածքի մասին: Հետևապես ՀԱՊԿ մանդատը չի պարտավորեցնում Ղազախստանին կռվել Հայաստանի օգտին»,– նշել է քաղաքագետ Տալգատ Կալիևը: