ՀՀ և ՌԴ փորձագիտական կենտրոնները համատեղ գործունեության համաձայնագիր ստորագրեցին
Հայաստանում դատական փորձաքննությունների փորձագիտական որակի բարձրացման, դատափորձագետների մասնագիտական հմտություններն և ունակությունները բարելավելու և համատեղ գործունեությունը կարգավորելու նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարության «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արամ Գահնապետյանը և Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարարությանը կից «Դատական փորձաքննությունների Ռուսաստանի դաշնային կենտրոնի»-ի տնօրեն Սվետլանա Սմիրնովան հունիսի 15-ին ստորագրել են փոխհամագործակցության համաձայնագիր:
ՀՀարդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը նշեց, որ իրավական համագործակցության ոլորտում Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանի համար ամենակարևոր գործընկերն է: «Մենքշատենքկարևորումդատափորձաքննության ոլորտում համագործակցությունը մեր ռուս գործընկերների հետ ոչմիայնտեղեկատվության փոխանակման ևօրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ համապատասխան իրավիճակը գնահատելու առումներով, այլև համատեղ գիտական կամ գործնական բնույթի սեմինարներ, կլոր-սեղաններ անցկացնելու, ինչու չէ՝ նաև առանձին դեպքերում փորձաքննությունների անցկացնելու անհրաժեշտության դեպքում միմյանց աջակցելու տեսանկյունից»,-  լրագրողների հետ զրույցում նկատեց նա և հավելեց, որ այս հուշագրի ստորագրումը իրավական հիմքեր է ստեղծում դատափորձագիտական ոլորտում երկու երկրների միջև հետագա համագործակցության համար, ինչպես նաև նախանշում է երկու ծառայությունների միջև հետագա համագործակցության ուղղությունները:
Համաձայնագրի նպատակն է զարգացնել դատափորձագիտական գործունեության ոլորտը և ապահովել դատական փորձաքննությունների ու փորձագիտական հետազոտությունների կատարման բարձր որակը:
«Այս համաձայնագրի կնքումը շատ կարևոր քայլ է, քանի որ մեր երկրները ավելի են սերտացնելու օրենսդրական ոլորտում կազմակերպչական և իրավաբանական հարցերի փոխօգնության տրամադրման ուղղությամբ»,- ընդգծեց Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարարությանը կից «Դատական փորձաքննությունների Ռուսաստանի դաշնային կենտրոնի»-ի տնօրեն Սվետլանա Սմիրնովան և հավելեց, որ վերը նշված համաձայնագիրը նպաստելու է երկու երկրների դա տափորձաքննությունների մեթոդական, պրոֆեսիոնալ հմտությունների և գիտական մակարդակի բարձրացմանը:
Փորձագիտական որակի բարձրացման նպատակով համատեղ աշխատանքներ են կատարվելու միջլաբորատոր պայմաններում, իսկ աշխատակիցների մասնագիտական ունակությունները բարելավելու համար կազմակերպվելու են նաև սեմինար-դասընթացներ, դասախոսություններ, փորձի փոխանակման և գործնական այլ հանդիպումներ:
Իր հերթին ՀՀարդարադատությաննախարարության «Փորձագիտականկենտրոն» ՊՈԱԿ-իտնօրենԱրամԳահնապետյանը շեշտեց, որ Հայաստանում և մի շարք երկրներում առկա են փորձագիտական բնագավառի համընդհանուր խնդիրներ: «Հայաստանում բացակայում է համապետականմոտեցումըփորձագիտականգործունեությանիրականացման վերաբերյալև առկա է դատափորձաքննություններիմասինօրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը, որը կկարգավորի տվյալգործունեությունը իրականացնելու համար պարտադիրլիցենզավորում պահանջելու գործընթացը, դատափորձագետների իրավական և սոցիալակ անպաշտպանվածությունը և մի շարք այլ հարցեր»,- պարզաբանեց նա և հավելեց, որ Հայաստանում դատափորձաքննությունների ոլորտը կանոնակարգված է տարբեր դատավարությունների վերաբերյալ համապատասխան հոդվածներով, ինչը միանշանակ բավարար չէ: «Նմանատիպ խնդիրներ կան նաև այլ երկրներում: Օրինակ` Ռուսաստանում գործում է դատական փորձաքննության մասին օրենք, սակայն բացակայում է ոլորտը կարգավորող համապետական համակարգված օրենք»,- նկատեց Գահնապետյանը:
Հարցին, թե երբ են մեկնարկելու դատափորձաքննության ոլորտը կարգավորող օրինագծի մշակման աշխատանքները, նա ասաց հետևյալը.
«ՀՀ արդարադատությաննախարարությունն արդեն տևական ժամանակ է՝ աշխատանքներ է տանում  համապատասխան օրենքի նախագծի ստեղծման ուղղությամբ. դա բավական մեծծավալիաշխատանքէ, որում, բացիիրավագետներից, ներգրավելու են նաև դատափորձագետներ, որոնք հուշելու են ոլորտին վերաբերող բոլոր այն նրբությունները, որոնք հետագայում զետեղվելու են օրենքի նախագծում»,- ասաց Արամ Գահնապետյանը:
Dangerous Generosity: IDBank Warns of a Rise in Fake Online SurveysJustice Turned Into a Show: The Real Purpose Behind the Case Against Vahe HakobyaIdram, Mediamax and Hayordi Foundation Launch Initiative Ahead of Book Giving DayAraratBank Receives Mastercard “Excellence in Strategic Marketing” AwardIDBank has opened a representative office in Glendale, CaliforniaTeam Holding Announces the Launch of the Second Tranche of Its USD Bond Placement. Underwriter - Freedom Broker ArmeniaUcom Services Can Now Be Paid Via Fast Shift Team and the French University in Armenia Help 120 Students Gain Real-World ExperienceUcom Offers Comprehensive Internal Network (LAN) Building Services for Corporate Clients Unibank Became an A-Level Member of the Armenia British Business Chamber Winter adventures continue at Myler: Idram&IDBankWith the Support of AraratBank, KardaLove 5th Anniversary Festival Returns in a New FormatThe Power of One Dram — to Mathemik NGOIDBank’s Nor Nork branch has reopenedOn the impossibility of making payments via Idram for telecommunication operators’ services and the current situationWhen CSR Becomes a Driving Force for Business Development: Lala Bakhshetsyan Five-Year Partnership Between AraratBank and 4090 Charity Foundation Comes to Successful Close Idram and Weixin Pay (WeChat Pay) Launch Strategic Partnership in ArmeniaThe Winners of the Third Round of the Junius Competition Have Been AnnouncedWhat to gift men on January 28: Idram&IDBankIdram Conducted a Financial Literacy Class for Roboton ParticipantsRegarding Payments for Viva Armenia Services via IdramVahe Hakobyan Is a Political Prisoner: Past.amUp to 2% Cashback with IDBank Mastercard and ARCA CardUp to 2% cashback, free Mastercard and free ArCa card when you join IDSalaryAraratBank Sums Up “You Choose the Destination” Campaign Implemented in Partnership with MastercardBook by March 31 and get 15% off your FINTECH360 ticket Ucom Launches Fixed Network Services in Zovuni The FINTECH360 conference will be held in Yerevan from April 27 to 29 AraratBank Partners as General Sponsor of 4090 Charity Foundation's Five-Year Milestone EventAraratBank Takes the Lead in Brand PR Performance Unforgettable Moments and a Profitable Offer at Myler. Idram&IDBank Idram Summarizes 2025The Power of One Dram Donates 5,788,105 AMD to the City of Smile Charity Foundation Converse Bank Successfully Completes Globbing Bond Placement Why the Pressure on Vahe Hakobyan Continues Ucom Introduces Hecttor AI to Improve Call Center Communications The Armenian Apostolic Church: Refutation of a False Premise Vahe Hakobyan Is Being Politically PersecutedIdram employees are the Secret Santa Claus for the students of the Orran Day Care CenterAraratBank Donates AMD 8 million to the Reconstruction of the Spandaryan CanalUnibank Launches Gift Cards New Education Platforms through Cooperation between AraratBank and Aren Mehrabyan FoundationTech Innovator and Winemaker Adam Kablanian Joins the Board of Trustees of the “Music for Future” FoundationUcom Reopens Sales and Service Center on Tigran Mets Avenue AraratBank Receives Visa Trusted Partnership Award 2025 Secret Santa at idplus: Anonymous Gift CardsWe condemn the unlawful actions by Armenia’s Gov. against the Armenian Apostolic Church. Jan Figel Free Style issues Armenia’s first corporate bonds in the fashion retail sector, placed by Cube InvestUnibank Completed the Placement of Its Third Issuance of Perpetual Bonds