Վաչե Տերտերյանն ընդունել է ԻԻՀ Մարքազի նահանգի պատվիրակությանը
ՀՀ տարածքային կառավարման ևզարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն օգոստոսի 16-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության  Մարքազի նահանգի պատվիրակությանը՝ նահանգապետարանի շինարարական հարցերով փոխկառավարիչ Ազիզ Ֆայլիի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են Դելիջան գավառի , Մարքազի նահանգի ներկայացուցիչներ, մեկ տասնյակից ավելի գործարարներ, ովքեր գործունեություն են ծավալում  քարի,պոլիէսթերի, մանրաթելերի, գորգերի, չիփսերի,  ջրամեկուսացման, ջերմոցային տնտեսության ոլորտներում, ինչպես նաև  «Ալոե Վերա» ըմպելիքների և  « Փարս Ալյումինիում» գործարանների տնօրենները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ողջունելով  հյուրերին՝  Վաչե Տերտերյանը  կարևորել է նման  ներկայացուցչական  պատվիարկության այցը Հայաստան: «Հայաստանի և Իրանի միջև առկաբարեկամական  հարաբերությունների մակարդակում մենք կարևորումենք նաև տնտեսական համագործակցության  ակտիվացումը և  նոր որակի  շփումներին անցումըՀիմա մենք կանգնած ենք նոր իրողությանառաջ՝ դա հայ-իրանական ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմաննախագիծն էորըմի կողմից,  Հայաստանին  հնարավորություն  կտամուտք գործել իրանական  շուկամյուս կողմից Իրանի տնտեսվարողներիհամար   ԵԱՏՄ և եվրպական շուկաներ մուտք գործելու հնարավորություն  կստեղծի»,- ասել է ՀՀ ՏԶԿ փոխնախարարը:
Վ. Տերտերյանը դրական է գնահատել Իրանի և Հայաստանի միջև միջմարզային և միջքաղաքային համագործակցության մակարդակը, նշելով, որ Սյունիքի, Արմավիրի, Տավուշի, Արարատի, Վայոց ձորի մարզերի և ԻԻՀ Գիլանի,  Ատրպատականի,  Կենտրոնական, Խոյ նահանգների միջև ակտիվ համագործակցություն  և փոխշփումներ են   ծավալվում: Փոխնախարարը հավաստիացրել է, որ ամեն ինչ կարվի ապակենտրոնացված այս համագործակցության ակտիվացման և ընդլայնման ուղղությամբ:
Վաչե Տերտերյանը հյուրերին  ներկայացրել է Հայաստանի և Իրանի միջև համագործակցության ներուժը և ներդրումային հնարավորությունները: «Հայաստանումներկայումս ներդրումներ կատարելու համար բավականին բարենպաստ միջավայր է ստեղծվածիսկ կառավարությունն իր հերթին պատրաստ էաջակցել ցանկացած իրատեսական ծրագրի», -ընդգծել է Վ. Տերտերյանը՝  մատնացույց անելով մարզերում  զբոսաշրջության, արդյունաբերության, առողջապահության ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները:
Պատվիարկության ղեկավար Ազիզ Ֆայլին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար: Նա ներկայացրել է ԻԻՀ նահանգների հնարավորությունները՝ որպես տնտեսական շուկաներ:
ԻԻՀ պաշտոնյան կարևորել է   Հայաստանի հետ տնտեսական  համագործակցության ակտիվացումը՝ նշելով, որ հայ-իրանակ
իրանական համագործակցության խթանմանը  նպաստել են  նաև վերջին քայլերը՝   ուղղված վիզային ռեժիմի չեղարկմանը,   ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմանը: