«Մի պատառիկ Կողբից»՝ Երևանում
Կողբի գեղարվեստի դպրոցի նախկին սաներ Մարիամ Աղաբաբյանը և Իրինա Ղուլիջանյանը Կողբից մի պատառիկ են տեղափոխել: Բերել են Երևան՝ «Նարեկացի» արվեստի միություն, որտեղ և տեղի ունեցավ նրանց «Մի պատառիկ Կողբից» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը:
Այն կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 8–ը: Այդ ընթացքում մարդիկ կարող են տեսնել Կողբի ավանդույթները, կենցաղն ու գույներն արտացոլող գեղանկարներ, գործվածքներ և կերամիկական աշխատանքներ:
Երիտասարդ ստեղծագործողներին ոգեշնչել է Կողբի առանձնահատուկ բնությունը, կտավներում վառ և ջերմ գույներ են արտացոլված:
Մարիամ Աղաբաբյանը սովորում է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի դեկորատիվ–կիրառական արվեստի բաժնում: Այժմ Մուղդուսյան արվեստի կենտրոնում կարպետագործություն է դասավանդում:
«Մեր ստեղծագործական հիմքը Կողբի գեղարվեստի դպրոցում է դրվել: Կողբափոր գետի ձայների ներքո ենք մեծացել: Կողբի տված սերը, լույսը և ոգին մենք այսօր մեր գույների, նկարների, գործվածքների ու կերամիկայի շնորհիվ ուզում ենք ներկայացնել մարդկանց, որ ծանոթանան Հայաստանի գողտրիկ անկյուններից մեկին»,– «Փաստ»–ի հետ զրույցում ասաց Մ. Աղաբաբյանը:
Ուսանողուհին գյուղ վերադառնալու և այնտեղ իր գործունեությունը շարունակելու մտադրություն ունի:
«Համալսարանն ավարտելուց հետո ուզում եմ գյուղ վերադառնալ, քանի որ չեմ ուզում մտածել միայն իմ հաջողությունների մասին: Իմ հաջողությունն այն կլինի, որ հետ վերադառնամ ու Կողբի երեխաներին փոխանցեմ իմ գիտելիքները»,– ասաց Մ. Աղաբաբյանը:
Իրինա Ղուլիջանյանը սովորում է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայում:
«Մենք ընդամենը Կողբի փոքրիկ մասնիկն ենք ներկայացրել, որպեսզի մարդիկ հետաքրքրվեն, գնան ու հենց իրենք տեսնեն՝ ի՞նչ է Կողբի հրաշքը: Ներկայացվածն ընդամենը մեր տեսածն ու մեր պատկերացրածն է»,– ասաց Իրինան:
Ուսանողուհիներն ընդգծեցին՝ ճիշտ է՝ սա իրենց առաջին անհատական ցուցահանդեսն է, բայց այն շարունակական է լինելու: Աղջիկները դեռ մեծ հաջողությունների կհասնեն, քանի որ իրենց ներշնչողների և ոգևորողների մեծ բանակ ունեն: Նրանց շնորհնվորելու էին եկել ընկերները, մտերիմները, բարեկամներն ու արվեստով հետաքրքրված մարդիկ: Ներկաներն իրենց ողջույնի խոսքերն ասացին՝ բարձր գնահատական տալով արվեստի ուղին բռնած երիտասարդների գործերին:
Հյուրերի շարքում էր նաև հայտնի գեղանկարիչ Նիկոլ Աղաբաբյանը, ով նախ մաղթեց, որ աղջիկների ստեղծագործական աշխատանքն անպայման շարունակություն ունենա:
«Շատ լավն է, շատ սիրուն ու ամեն ինչ շատ անուշիկ էսթետիկայով է արված: Շնորհքն ու տաղանդը նկատելի է: Ուսանողուհիներ են դեռ, վարպետության պակասն անընդհատ լրացնել է պետք, բայց սկիզբը շատ ճիշտ է դրված: Համոզված եմ, որ լավ արդյունքներ են ունենալու ու բոլորիս դեռ կզարմացնեն: Երիտասարդ սերնդին ուզում եմ ասել, որ ինչ էլ պատահի՝ չհուսահատվեն: Յուրաքանչյուրը պետք է մինչև վերջ գնա, որովհետև հայի ոգին կոտրելն անհնար է: Ժամանակներ են՝ կգան ու կանցնեն, բայց Հայաստանը հզոր երկիր է լինելու և իր զավակին տիրություն է անելու»,– մեզ հետ զրույցում ասաց Ն. Աղաբաբյանը: