Տրանսպորտ չլինելու պատճառով երեխաները դպրոց չեն հաճախում
Հայաստանում 97 համայնք չի սպասարկվում ներմարզային երթուղիներով: Վայոց ձորի մարզի Հորբատեղի համայնքը դրանցից մեկն է: Շուրջ 250 բնակիչ ունեցող գյուղում անհիշելի ժամանակներից տրանսպորտ չի գործում: Սովետական միության փլուզումից հետո մարզկենտրոն Եղեգնաձոր քաղաքից 23 կմ հեռավորության վրա գտնվող գյուղում երթուղային տրանսպորտ չկա:
«Ծայրամասային գյուղ ենք, տրանսպորտ չի աշխատում: Մենք չգիտենք` տրանսպորտն ի՞նչ բան է»,Past.am-ի թղթակցի հետ զրույցում գանգատվեցին համայնքի բնակիչները:
Տրանսպորտի բացակայությունը լուրջ խնդիր է հատկապես դպրոցականների համար: Ավագ դպրոց Հորբատեղիում չի գործում: Դպրոցը Հորբատեղիից 5–7 կիլոմետր է հեռու:
Հենց այսքան ճանապարհ են ստիպված ամեն օր ոտքով հաղթահարում այս համայնքի դպրոցականները կրթությունը հարևան` Արտաբույնքում շարունակելու համար: Բարեկարգ ճանապարհների և կանոնավոր տրանսպորտի բացակայության պայմաններում երեխաների մեծ մասի համար ավագ դպրոցն անհասանելի է:
«Տրանսպորտի պատճառով երեխաները կրթությունը չեն կարողանում շարունակել, գնալ–գալ չկարողանալու պատճառով երեխաները նստում են տանը»,– ասաց համայնքի ղեկավար Գագիկ Սանդրոսյանը: Վերջինս հայտնեց, որ երթուղայինի չաշխատելու հիմնական պատճառը գյուղի քարուքանդ ճանապարհներն են:
«Մեկ է՝ չեն կարողանալու էդ ճամփեքով քշեն, բացի դա էլ՝ ուղևորներն են քիչ, ձեռք չի տալիս գազ ծախսեն, աշխատեն»,– նկատեց Սանդրոսյանը:
Համայնք տանող և գյուղամիջյան ճանապարհներն այստեղ քանդուքարափ վիճակում են: Անմխիթար ճանապարհների պատճառով գյուղացու բերքն այստեղ չի մթերվում: Հորբատեղիի բնակիչները չեն կարողանում խնձորը, ընկույզն ու մսամթերքը վաճառել:
«Ահավոր ճանապարհներ են, դրա համար էլ գյուղում առևտուր չի կատարվում: Այն ժամանակ գալիս էին ու ապրանքափոխանակություն էին անում, բայց հիմա ափսոսում են իրենց մեքենաները բերեն, որովհետև ճանապարհներին փչանում է: Ժողովուրդը ծանր վիճակում է»,– բողոքեցին նրանք:
Կարեն Կարապետյանը վարչապետ նշանակվելուց հետո հայտարարեց, որ բնակավայրերի տրանսպորտային հասանելիության մակարդակը բավարար չէ: Նա հանձնարարեց հանրապետությունում երթուղային ցանցի, մասնավորապես՝ ներմարզային ցանցի արդիականացմանն ուղղված անհապաղ աշխատանքներ իրականացնել՝ պնդելով, որ ոչ մի համայնք առանց տրանսպորտ չի մնա:
Տրանսպորտի, կապիևտեղեկատվականտեխնոլոգիաներինախարարությանլրատվությանծառայությանփոխանցմամբ՝իրենցկատարածուսումնասիրություններովպարզվելէ, որ 97–իփոխարենՀայաստանում 220 համայնքկա, որտեղտրանսպորտչիգործում: Երթուղայինչունեցողմիշարքհամայնքներիխնդիրներնարդենլուծվելեն:
«Մշակվել է համապատասխան երթուղայինի հասանելիության ցանց և չսպասարկվող համայնքների շուրջ 47%–ը ներառվել է գործող երթուղային ցանցում: Բացի սա, մշակվել և կառավարություն է ներկայացվել միասնական երթուղային համակարգ ստեղծելու առաջարկը, որպեսզի բոլոր համայնքներում գործեն երթուղայիններ»,– հայտնեցին գերատեսչությունից: