Համայնքում օրերով լույս չի լինում
Հոկտեմբերի 30–ին և 31–ին Լոռու մարզի Մարգահովիտ համայնքում հոսանք չի եղել: 2 օրվա հոսանքազրկումից հետո տներում լույս է հայտնվել: Գյուղացիների ուրախությունը, սակայն, կարճ է տևել: Հիմա կրկին հոսանք չունեն:
Մարգահովիտի բնակիչների համար արդեն սովորական են դարձել հոսանքազրկումները: Հոսանքի հաճախակի տատանումների պատճառով գյուղացիների էլեկտրատեխնիկան շարքից դուրս է գալիս: Լիդա Գասպարյանը տուժածներից մեկն է:
«Փաստ» օրաթերթի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ ջրատաքացուցիչն ու միկրոալիքային վառարանն է փչացել` հոսանքի տատանումներից է խնդիրն առաջացել:
«Տղաս էր Ռուսաստանից փող ուղարկել, առել էի, հիմա էլ ինչո՞վ առնեմ, մնացինք առանց տաք ջրի, հաց թխելու տեղ էլ չունեմ, հարևանիս տանն ենք հացը թխում»,– բողոքեց կինը: Հոսանքի տատանումների պատճառով գյուղացիների մեծ մասը մշտապես վնասներ է կրում, բայց ՀԷՑ–ն այդպես էլ ոչ ոքի փոխհատուցում չի տվել:
«Ումի՞ց պահանջենք այ բալա ջան, 20 տարի բան չի փոխվում, նույն վիճակն է, սենց էլ կմնա, սոված, պակաս–պռատ ապրում ենք ու դրան էլ ավելացրած էս տեխնիկաների փողը, մարդիկ գնում, ապառիկ էլեկտրատեխնիկա են առնում, հոսանքը տատանվում է, փչանում է ապրանքը, մնում ենք վարկի տակ ու առանց տեխնիկայի»,– նեղսրտեց մեկ այլ բնակչուհի:
Անջատումների մասին մարզային և տեղական իշխանությունների մոտ նրանք հաճախ են բարձրաձայնել: Ըստ գյուղացիների՝ իրենց այդպես էլ լսող չկա: ՀԷՑ–ը բողոքները ականջի հետև չի գցում՝ հավաստիացրեց համայնքի ղեկավար Սամվել Անանյանը: Վերջինս տեղեկացրեց, որ այս պահին էլ համայնքի արևելյան հատվածում տեխնիկան աշխատում է՝ վնասված էլեկտրալարերն են նորով փոխարինում: Ծովի մակերևույթից 1760 մետր բարձրության վրա գտվող Մարգահովիտում քամիներ հաճախակի են: Ինչին էլ չեն դիմանում մաշված էլեկտրասյուներն ու լարերը:
«Լարերը մի կերպ նորոգում են, բայց քամին իրար է կպցնում ու հոսանքն անջատվում է: Լավ կլիներ, որ կաբելային լիներ: Նման անելանելի վիճակում չէինք հայտնվի»,– մանրամասնեց Անանյանը:
Առայժմ մարգահովիտցիները հույսով սպասում են, երբ համայնքի ցավոտ հարցն իր պատասխանը կգտնի: Ապառիկով ձեռք բերած տեխնիկան էլ չի փչանա՝ իրենց պարտքերի տակ թողնելով: