Զսպելո՞ւ, թե գումար աշխատելու միջոց. դեպի Վրաստան մեքենաների հոսքը կնվազի
Այլ երկրում գրանցված տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերը մարտի մեկից Վրաստան մուտք գործելիս պարտավոր են ապահովագրել իրենց տրանսպորտային միջոցը:  Վրաստան մուտք գործած մարդատար ավտոմեքենաների համար պահանջվում է առնվազն 15 օր ժամկետով ապահովագրում կատարել, որի դեպքում պետք է վճարել 30 լարի: Ապահովագրում կարող է կատարվել նաև 30, 90 օրով ու մեկ տարով: Մարդատար մեքենաների ու մոտոցիկլետների պարագայում առանց ապահովագրության տրանսպորտային միջոց վարելու դեպքում նախատեսվում է մոտ 100 լարի տուգանք: Ավտոբուսների և բեռնատարների դեպքում նախատեսվում է 200 լարի տուգանք:
Մինչ Վրաստանում առկա փոփոխություններին անդրադառնալը, «Վարորդի ընկեր» հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Դավիթ Պեդանյանը Հայաստանի օրինակն է բերում:
«Ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ ցանկացած այլ երկրի քաղաքացի Հայաստան մեքենայով մուտք գործելուց ապահովագրական վճար է տալիս: Այսինքն՝ այն, որ Վրաստանում հայերը պետք է ԱՊՊԱ-ի գումար վճարեն, հայերը վրացիների նկատմամբ դեռ վաղուց էին կիրառում: Ի դեպ՝ բավականին օբյեկտիվ որոշում է: Բացի դրանից, պետք է նկատել, որ հայկական ապահովագրական ընկերությունները հատուցումներն իրականացնում են միայն ՀՀ-ի ու Արցախի տարածքում տեղի ունեցած ՃՏՊ-ների համար: Այսինքն՝ եթե հայկական համարանիշներ ունեցող մեքենայով վթարի էին ենթարկվում Վրաստանում, հայկական ապահովագրականները հատուցում չէին տալիս, մարդիկ պետք է տեղում հարցը լուծեին: Չի բացառվում նաև, որ հայկական մեքենաները Վրաստանում նույնիսկ թեթև վթարի դեպքում փախուստի են դիմել: Իսկ մեքենան գտնելը լուրջ խնդիր է, եթե մանավանդ սահմանն անցավ»,-Past.am-ի հետ զրույցում ասաց Դ. Պեդանյանը:
Նա օրինակ բերեց. «Երբ կայանատեղիում ինչ-որ մեքենայի են հարվածում, շատ մարդիկ հնարավոր է, որ փախուստի են դիմում: Մեքենայի սեփականատիրոջը չեն զանգահարում միայն նրա համար, որ Բոնուս-Մալուս համակարգի համաձայն իրենց ԱՊՊԱ-ն չթանկանա: Իսկ Վրաստանում ԱՊՊԱ-ն ընդհանրապես չէր հատուցում, և այդ մարդիկ պետք է իրենց գրպանից այդ հատուցումն անեին, ինչը նորմալ է, թեև հնարավոր է, որ շատերն այդ հարցում պարտաճանաչ չեն գտնվել»:
Դավիթ Պեդանյանը չբացառեց, որ փոփոխությունն, ամեն դեպքում, նաև զուտ գումար աշխատելու համար է արվել:
«Միգուցե գումար աշխատելու միջոց լինի, որովհետև մեզ մոտ էլ ապահովագրականը պարտադիր դարձրեցին հենց նման նպատակներով: Վրաստանն , ամեն դեպքում, գումար կորզելու հարցերում բավականին «հետամնաց» է: Վրաստանում տեխզննումը պարտադիր է դարձել միայն այս տարվա հունվարի 1-ից, մինչ այդ պարտադիր չի եղել: Փաստացի ստացվում է, որ իրենց մոտ մեր սցենարները մի քանի տարի հետո են հասնում: Վրաստանի ներքին քաղաքականությանը չեմ տիրապետում, բայց մտածում եմ՝ նաև գումարային շահերն են բախվել իրար, որ պարտադիր են դարձել: Մյուս կողմից էլ այն քաղաքակիրթ միջոց է՝ հետագայում վարորդների միջև ծագած խնդիրներից խուսափելու համար: Մեզ մոտ մինչև ԱՊՊԱ-ն պարտադիր դարձնելը, ծեծկռտուքներ, վենդետաներ էին լինում: Վրացիներն էլ մեզ նման տաքարյուն ազգ են: Չի բացառվում, որ ԱՊՊԱ-ն պարտադիր կիրառելն այդ իմաստով զսպելու միջոց է»,-նկատեց մեր զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է սահմանված տուգանքներին, ՀԿ փոխնախագահը նշեց. «Մեր ԱՊՊԱ-ների 100 հազար դրամի համեմատ նշվածը շատ էժան տուգանք է: Եթե Վրաստանի քաղաքացուն մեզ մոտ առանց ԱՊՊԱ-ի բռնեն, տուգանելու են 100 հազար դրամով»:
Դավիթ Պեդանյանի խոսքով՝ հնարավոր է դեպի Վրաստան մեքենաների հոսքը նվազի, քանի որ Հայաստանից Վրաստան ուղևորափոխադրումներն այդքան էլ թանկ չեն:
«Համենայն դեպս, ստացվում է այն գինը, որը պետք էր մեքենայի ԱՊՊԱ-ի համար: Մեքենաների հոսքի նվազումը նույնիսկ լավ է, քանի որ ավելի ապահով է գնալ ուղևորափոխադրող մեքենայով: Համենայն դեպս, այդ մեքենաները երթևեկության մինիմալ կանոնները պահպանում են»,-եզրափակեց նա: