Չի բացառվում, որ «Սանիթեքը» լուծարման մասին հայտարարի
«Սանիթեք» ՍՊԸ-ի դեմ դատարաններում 15 գործ է լսվել: Դրանց «շքերթը» սկսվել է դեռևս 2016 թվականից, բայց զարմանալիորեն դատական նիստերն ընթանում են բավականին մեծ ինտերվալներով: Որոշ դեպքերում, երկու տարի անց, թեև արդեն հրապարակվել են վճիռներ, սակայն «Դատալեքս» որոնողական համակարգում դրանք չկան:
Ի դեպ, ընկերության դեմ ուղղված դիմումները հիմնականում խախտված իրավունքները վերականգնելու,  գումարի բռնագանձման և վնասի հատուցման պահանջների մասին են: Հայցվորները ոչ միայն անհատներ են, այլև կազմակերպություններ:
«Անուշ լինի» ՍՊԸ-ի բողոքի մասին դատարանի որոշումը հրապարակելու օրը նշված է եղել 2018 թ-ի մարտի 15, սակայն, մինչ օրս վճռի էլեկտրոնային տարբերակը հրապարակված չէ, իսկ նույն ընկերության ներկայացրած մեկ այլ հայց կարճվել է, հայցվորի կողմից հայցից հրաժարվելու հիմքով:
«Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ապահովագրական ընկերության դիմումը «Սանիթեքի» մեքենայի պատճառով վթարված մեքենայի տիրոջը ապահովագրական ընկերության կողմից վճարված գումարի բռնագանձման մասին է, որը դատարանը մերժել է: Սրանից սակայն չի վհատվել ապահովագրական ընկերությունը և մեկ այլ դիմում էլ ներկայացրել է Արագածոտնի մարզի դատարան:
Գործը թեև վարույթ է ընդունվել անցյալ տարվա նոյեմբերին, սակայն այս պահին դատաքննությունը դեռևս շարունակվում է: «Ռոսգոսստրախի» մեկ այլ նույնիսկ  գործ ընթացքի մեջ է: Ուշագրավը սակայն այն է, որ 2017 թվականի նոյեմբերի 27-ին վարույթ ընդունված այս գործի քննությունը նշանակվել է 2018 թվականի հունիսի 12-ին, այսինքն՝ 7  ամիս անց:
«Սանիթեքի» դեմ հայցերից ուշագրավ է նաև ընկերությունից գումարի բռնագանձման և անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիրը չեղյալ համարելու պահանջը: Այս հայցի ապահովման համար դիմող կողմը դատարանին միջնորդել է արգելանք դնել ընկերության գույքի և դրամական միջոցների վրա, ոը զարմանալիորեն բավարարվել է:
Չի բացառվում, որ վերջին դիմումով «Սանիթեքը» փորձել է ինքն իրեն ապահովագրել դատարաններում գումարի բռնագանձման այլ պահանջներից խուսափելու համար, քանի որ անցյալ տարվա նոյեմբերի 6-ին վարույթ ընդունված գործով գումարների վրա արգելանք դնելու պահանջը շատ շուտ բավարարվել է, իսկ հաջորդ  դատաքննության օրը մինչ օրս նշանակված չէ: Սա էլ հիմք է տալիս եզրակացնելու, որ «Սանիթեքը» փորձել է իր հաշվին եղած գումարները սառեցնել, այլ դատական վճիռների կատարումն անհնարին դարձնելու համար:
2017 –ի մարտին սկսված մեկ այլ գործ էլ կարճվել է 7 ամիս անց: Գործով հաշտության համաձայնագիր է կնքվել, մոտ 2 մլն 321 հազարի պարտքը «ջրվել է», չնայած որ  «Սանիթեքը» համաձայնվել է վճարել 2 մլն դրամը:
Ամփոփելով ասվածը ընդգծենք, որ ստացվում է, որ «Սանիթեքի» գործերը գնալով վատանում են և չի բացառվում, որ կարճ ժամանակ անց, կքննարկվի նաև ընկերությունը լուծարելու մասին: Ստացվում է, որ իրոք, Հայաստանում փոխշահավետ գործարքների մասին երազել և  բիզնես անելը խաղ ու պար չէ: Եվ այս ֆոնին ուզում ենք, որ Հայաստան ներդրողներ գան ու ներդրումներ անեն: Վատ երազանք չէ, մնում է այն իրականացնողներ գտնել: