Ամերիկաբնակ հայ երաժիշտների 3-րդ համերգը՝ սահմանամերձ գյուղերին օգնելու նպատակով
Ապրիլի 14-ին Ամերիկայում բնակվող մեր երաժիշտ հայրենակիցները Լոս Անջելեսում բարեգործական համերգ կկազմակերպեն նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին ու Մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
Նախատեսվում է համերգից գոյացած հասույթն ուղղել հայաստանյան սահմանամերձ համայնքների երաժշտական դպրոցները երաժշտական գործիքներով ապահավելուն ու համալրելուն:
Համերգին կմասնակցեն Շուշան Հակոբյանը (դաշնամուր), Ռուբեն Աղիյանը (ջութակ), Վաղարշ Մարտիրոսյանը (բաս) և Քրիստինա Դավլաթյանը (սոպրանո):
Ինչպես Past.am-ի հետ զրույցում նշեց դաշնակահար Շուշան Հակոբյանը՝ համերգի հասույթի մի մասը կտրվի որպես «Սահմանամերձ գյուղերի երաժշտական դպրոցներին օգնություն» ծրագրի շարունակություն՝ «Keep Armenian Borders Spiritually Strong»- «Հայկական սահմանը հոգեպես ուժեղ» նշանաբանով առաջնորդվելով:
Գումարի մի մասն էլ կուղղվի իրենց հետագա գործուենությանը, այն է՝ պրոպագանդելու հայկական դասական երաժշտությունը Նահանգներում:
Շուշանի խոսքով, այս համերգի ընթացքում տեղի կունենա իրենց՝ «Ունիսոն» դուետի առաջին ձայնասկավառակի շնորհանդեսը՝ ջութակահար ու կոմպոզիտոր Ռուբեն Աղիյանի ստեղծագործություններով ու Շուշանի կատարումներով համալրված:
Ի դեպ, այս ձայնասկավառակի վաճառքից գոյացած գումարի 10%-ը նույնպես կուղղվի նույն ծրագրին:
Հիշեցնենք, որ Շուշանն ու իր ընկերները առաջին անգամ չեն բարեգործական համերգներ կազմակերպում: Առաջին համերգը տեղի էր ունեցել դեռևս երկու տարի առաջ, ապրիլյան պատերազմից հետո: Այն ժամանակ համերգ էր կայացել նաև Երևանում, և հավաքված գումարը երաժիշտները հանձնել էին ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհված հինգ զինծառայողների ընտանիքներին։
Համերգ էին կազմակերպել նաև նախորդ տարի՝ այս անգամ արդեն նպատակը սահմանամերձ համայնքներին օգնելն էր: Համերգ էր կայացել և ԱՄՆ-ում և այստեղ: Այդ տարի երաժիշտների ջանքերով հավաքվել էր 800 ԱՄՆ դոլար ու 150 հազար դրամ, որով Տավուշի մարզի Աչաջուր համայնքի երաժշտական դպրոցի համար ձեռք բերեցին դուդուկ, դհոլ ու քանոն: