Վարդան Մամիկոնյան. ինչպիսի՞ն է եղել իրականում նա
Այս նկարում սպարապետ Վարդան Մամիկոնյանն է՝ մեր ազգային հերոսը, Ավարայրի ճակատամարտում զոհված և Հայ առաքելական եկեղեցու կողմից սրբադասված։
Իրականում այդպես չէ։ Չէ, խոսքը Վարդան Մամիկոնյանին վերագրվող հերոսությունների մասին չէ, այլ նկարի:
Այսօր երևի շատերը չգիտեն, թե ինչպես է ստեղծվել մեր ազգային մեծ հերոսի առավել տարածված ու հայտնի այս դիմապատկերը: Այդ նկարի ստեղծման հակիրճ պատմությունն իր ժամանակին տվել է նշանավոր մանկավարժ, գրական– թատերական գործիչ Սեդրակ Մանդինյանը (1844–1915) իր «Վարդան Զորավարի պատկերը» վերտառությամբ հոդվածում։ Նա հոդվածում նշում է, որ «գրչագիրներում Վարդանի պատկերը քիչ է պատահում, այնտեղ նա նկատվում է միշտ չալմայով, սոսկական ոչ զինվորական հագուստով, չոքած կամ ծալապատիկ նստած, կարծես թե որպես աղոթյալ–աղոթող»: Իհարկե, ձեռագիր մատյաններում եղած մանրանկարների հիման վրա անիմաստ էր նշված տեսքով նկարել մեծ զորավարին:
Հաշվի առնելով այս ամենը` ազգային– պահպանողական անվանի գործիչ Կարապետ Եզյանը 1850–ականների վերջերին Մոսկվա ժամանած մի ֆրանսիացի նկարչի ծանոթացնում է Վարդան Մամիկոնյանի գործունեությանը և խնդրում նրան` ստեղծել սպարապետի իդեալական դիմանկարը: Անհայտ է մնացել ֆրանսիացի նկարչի ինքնությունը, այդ մասին լռել է նաև Ս. Մանդինյանը: Մի բան, սակայն, ակնհայտ է, որ նկարիչը Կ. Եզյանին խոստացել է ստեղծել սպարապետի պատկերը և շատ շուտով կատարել իր խոստումը: Նա վերոհիշյալ զրույցից հետո սկսում է ուսումնասիրել հայկական դիմագծերը և այդ նպատակով վերցնում է Նիկողայոս Ալադադյանի և Պետերբուրգի համալսարանի ուսանող, հետագայում` հասարակական գործիչ և «Հյուսիսափայլ» ամսագրի աշխատակից Մարտիրոս Սիմոնյանի լուսանկարները: Այսպիսով, Մ. Սիմոնյանի և Ն. Ալադադյանի լուսանկարները հիմք ընդունելով` ֆրանսիացի նկարիչը ստեղծում է Վարդան զորավարի պատկերը` «մի զինվոր հռովմեական տարազով, որպես իդեալական Վարդան, որ ձեռքին ունի ոչ թե մերկացրած սուր, այլ պատյանով մի դաշույն, որպես մի խորհրդանշան հավատով զինվորության»: Նկարիչն այս դիմանկարը հանձնում է Կ. Եզյանին, որը նորաստեղծ պատկերը բազմացնում և ուղարկում է թեմակալ առաջնորդներին, որպեսզի նրանք տարածեն ժողովրդի մեջ:
Արդեն դրանից հետո, հիմք ընդունելով այս անհայտ նկարչի նկարը, Գրիգոր Խանջյանը ստեղծել է «Վարդանանք» հանրահայտ և եզակի պատկերագորգը (գոբելեն), Հովհաննես Խաչատրյանը՝ Մատենադարանի շենքի սրահի «Ավարայրի ճակատամարտը» խճապատկեր որմնանկարը, Երվանդ Քոչարը՝ վեհաշուք արձանը` կանգնեցված Երևանի օղակաձև զբոսայգում, և այլ գեղանկարիչներ, քանդակագործներ ևս ստեղծել են նրա պատկերով ստեղծագործություններ: