Սխալ է Հովիկ Աբրահամյանի անունը կապել Մարտի 1-ի հետ. Եղիազարյան
«ԱԱԾ չէր կարող նման բան հայտարարել, քանի որ այդ տարածը Հովիկ Աբրահամյանին չի պատկանում, գոնե գրանցումը նրա անունով չէ, և 2-րդ,  ԱԱԾ-ն հայտարարում  է, որ այդ տարածքում զենքերի հետ կապված խնդրի կա և այդ զենքերը հնարավոր է, որ կապ ունեն մարտի 1-ի հետ, իսկ ես չեմ կարծում 10 տարի և 5 ամիս շարունակ այդպիսիս կեղտոտված  զենքերը, որոնցից 10 անմեղ մարդ է զոհվել պահեն »,-Politik.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ պետի նախկին տեղակալ Գուրգեն Եղիազարյանը, խոսելով օրեր առաջ ԱԱԾ-ի կողմից տարածված հաղորդագրության մասին, համաձայն որի ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին փաստացի պատկանող, Ամբիկ Գևորգյանի անվամբ ձևակերպված` Արարատի մարզի Մխչյանի նախկին մեխանիկա-վերանորոգման գործարանում մեծ քանակությամբ ապօրինի զենք և ռազմամթերք են գտել:
Եղիազարյանը կարևորեց այն, որ Հովիկ Աբրահամյանն ինքն էլ նշել է, որ այդ տարածքը իրենը չէ, և հետևաբար ստացվում է, որ հայտնաբերված զենքերը նույնպես` վերջինիս չեն պատկանում:
Թեմայի վերլուծություն անելիս մեր զրուցակիցը նկատեց, որ եթե անձը շփվում է զենքի հետ ապա վրան մատնահետքեր են մնում, իսկ նման որևէ հաղորդագրություն չկա :
«Այն որ մարտի 1-ը պետք է բացահայտվի և գործում մեղավոր ցանկացած սրիկա պետք է պատասխան տա դա միանշանակ է, բայց եկեք հայտնաբերենք այդ սրիկաներին, ոչ թե ամեն զենք տեսնելուց  ասենք, որ սա մարտի 1-ի դեպքերի կիրառված զենքն է: Կլինեն ապացույցներ շատ լավ, չեն լինի` մենք կշեղվենք իրական հանցագործներից»,-նշեց Եղիազարյանը, հավելելով որ բացի 10 զոհերից այդ օրերին եղան 182 սրունքներից վիրավորներ այն դեպքում , երբ Երևանի  կենտրոնական ցանկացած տարածքում ամենաքիչը 3 օպերատիվ տեսանկարահանող սարք կար, և ստացվում է, որ ամեն քառակուսի մետր նկարահանված է, ինչի միջոցով կարելի է հայտանաբերել թե ովքեր են եղել կրակողները և ինչ զենքերից:
Եղիազարյանը համոզմամբ այս ամենի առկայության դեպքում պարազապես Հավիկ Աբրահամյանի անունը տալ անպատեհ է, քանի որ ԱԱԾ-ն հայտարարություններ անելուց առաջ պետք է հստակ ինֆորմացիա ունենա:
«Ես բազմիցս հայտարարել եմ , ավելի լավ է ԱԱԾ-ն լռի, քան ոչ հստակ ինֆորմացիա տարածի, երբ դեռ չունի ապացույցներ: Երբ հայտնաբերեն, մատնահետքեր, բիոմասնիկ, և բալեստիկ հետազոտությունների միջոցով կհաստատվի որ այդ կրակոցները արձակված են այս փողից, այս զենքից, այդ դեպքում հարցեր չեն առաջանա մարդկանց մոտ, իսկ հիմա բազում հարցեր կան որոնք պատասխաններ չունեն և այն տպավորություն է, որ մարդիկ ովքեր մարդ են սպանել, նույնիսկ ամենապարզունակ կինոնկարները չեն դիտել , երբ հանցագործը սպանությունից հետո`  զենքը շպրտում ու գնում»,- նշեց  Գուրգեն Եղիազարյանը:
Եզրափակելով զրույցը ԱԱԾ նախկին պետի տեղակալը մեջբերեց, որ չի ցանկանում որ պետությունը շեղվի մարտի 1-ի հիմնական հանցագործներին բացահայտելու ճանապարհից, ասելով. «մարտի 1-ին գործել են  մի քանի մարդասպանների խումբ, որոնք Երևանի կենտրոնում  սպանություններ են իրականացրել` չընտրված Սերժ Սարգսյանին նախագահ կարգելու համար»:
Ի դեպ պետք է նկատել, որ Գուրեգն Եղիազարյանը 2008 թվականին ձևավորված ընդդիմադիր ճակատիկարևոր դեմքերից մեկն է եղել: Եվ պարզ է, որ Եղիազարյանը այն քիչ մարդկանցից մեկն, ով շահագռգռված է, որ Մարտի 1-ի գործը բացահայտվի:
nbsp;