Ֆրանսիայի տաղավարը Ֆրանկոֆոնիայի ավանում ներկայացնում է երկիրն իր ողջ բազմազանությամբ
Ֆրանսիայի տաղավարը Ֆրանկոֆոնիայի  ավանում գործում է «Հնարավորությունների ֆրանսերեն» ոգով՝ ներկայացնելով ներկայիս Ֆրանսիան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում կազմակերպված ավանում Ֆրանսիայի տաղավարի պաշտոնական բացումը կայացավ հոկտեմբերի 7-ին:
«Ֆրանսիայի տաղավարը ստեղծվել է «Հնարավորությունների ֆրանսերեն» ոգով, որովհետև ֆրանսերենն այդպես է բնորոշում նախագահ Էմանուել Մակրոնը: Մենք փորձել ենք այս տաղավարում ֆրանսերենը ցույց տալ իր բոլոր տարրերով: Այստեղ կարելի է  տեսնել թվային տեխնոլոգիաներ, վիրտուալ իրականություն, տեսախաղեր»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան մամուլի կցորդ Լենա Գյուլխասյանը:
Ֆրանսիայի տաղավարում կա նաև հատուկ տարածք՝ նվիրված գործարարությանը, որտեղ բոլոր ֆրանկոֆոն գործարարները կարող են հանդիպել, կազմակերպել տարբեր սեմինարներ:
Ներկայացված է նաև Ֆրանսիայի զարգացման գործակալությունը, որի հետ կարելի է  բիզնես-քննարկումներ կազմակերպել:  Տաղավարում կա նաև արհեստներին նվիրված տարածք:
Տաղավարում են ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի ուսանողները, ովքեր անում են վարսահարդարության, խոհարարության ցուցադրություններ: Կան նաև Հայաստանում ֆրանսիական կրթական ցանցի ներկայացուցիչներ՝ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը, դպրոցը։ Նրանք ներկայացնում են իրենց կրթական ծրագրերը, գործունեությունը Հայաստանում։
Տաղավարում գործում է առանձին սրահ՝ կոնֆերանսների համար: Քննարկումներ են լինելու ինչպես բիզնեսի վերաբերյալ, այնպես էլ՝ թատերական ոլորտի, լեզվի վարպետության դասեր:
«Այս տաղավարով ուզում ենք ցույց տալ այսօրվա Ֆրանսիան: Այն և մշակութային, և գործարար երկիր է: Ներկայացնում ենք ողջ բազմազանությունը»,- ընդգծեց Գյուլխասյանը: