Երևանի 10-14 տարեկանների շրջանում իրականացվում է ոչ վարակիչ հիվանդությունների վարքագծային ռիսկի գործոնների տարածվածության հետազոտություն
Հայաստանի բնակչության շրջանում առողջ ապրելակերպի խթանման ռազմավարական ծրագրի գործադրման շրջանակներում ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի կողմից դեռևս 2015 թվականից իրականացվում է Երևանի 10-14 տարեկան դեռահասների շրջանում ոչ վարակիչ հիվանդությունների վարքագծային ռիսկի գործոնների տարածվածության կոհորտային (երկարատև) հետազոտություն և այդ գործոններով պայմանավորված հիվանդությունների բացահայտում։
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալների համաձայն՝ աշխարհում մահացածների 90% դեպքերում պատճառը ոչ վարակիչ հիվանդություններն (ՈՎՀ) են, այդ թվում՝ սրտանոթային հիվանդությունները (ՈՎՀ-րի 48%-ը), նորագոյացությունները (21%), թոքերի քրոնիկ հիվանդությունները (12%) և շաքարային դիաբետը (3.5%):
Մեր երկրում մահացությունն առավել տարածված ՈՎՀ-ներից կազմում է 80%:
Ըստ ԱՀԿ-ի՝ առավել տարածված ՈՎՀ-ների հիմնական ռիսկի գործոններն են ծխախոտի և ալկոհոլի օգտագործումը, ֆիզիկական թերակտիվությունը, անառողջ սնուցումը և ավելցուկային քաշը/ճարպակալումը:
• Ռիսկի գործոնների տարածվածությունը դեռահասների շրջանում.
• Ճարպակալում։ Աշխարհում 5-19 տարեկանների շրջանում 124 մլն անձ ունի ճարպակալում, ևս 213 մլն՝ ավելցուկային քաշ: 1975 թվականի համեմատ ճարպակալումով տառապողների թիվն ավելացել է 10 անգամ: Վերջին տասնամյակում ճարպակալումն ավելացել է ցածր եկամուտ ունեցող պետություններում:
Հայաստանում, ըստ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի (ԱԱԻ) տվյալների, 15-19 տարեկանների շրջանում ավելցուկային քաշ ունի խմբի 13%-ը (10.5% – ավելցուկային քաշ, 2.5% ճարպակալում):
Ըստ Արաբկիր ԲՀ ԵԴԱԻ-ի կողմից Դպրոցական տարիքի երեխաների վարքագծային ռիսկի գործոնների ուսումնասիրության տվյալների՝ ճարպակալման տարածվածությունը կազմել է.