Դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել աշխատանքային գրքույկներում կեղծ տեղեկություններ ներառելու և անհիմն կենսաթոշակ ստանալու դեպքերի առթիվ
ՀՀ Լոռու մարզի դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել կեղծ տվյալներ ներկայացնելու և պաշտոնեական անփութության հետևանքով մի քանի անձի անհիմ կենսաթոշակ նշանակելու և տալու դեպքի առթիվ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, 2018 թ. նոյեմբերի 19-ին ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության պետը ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված հաղորդմամբ տեղեկություններ է հայտնել «Վանաձորի քիմիական մանրաթելերի գործարան» ՓԲԸ-ում աշխատած բազմաթիվ շահառուների աշխատանքային գրքույկներում կեղծ տեղեկություններ ներառվելու և անհիմն կենսաթոշակի գումարներ վճարվելու վերաբերյալ։
Հաշվի առնելով, որ հաղորդումը բովանդակային առումով առերևույթ պարունակել է հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող տվյալներ՝ 2018թ. նոյեմբերի 21-ին հաղորդումը և կից փաստաթղթերն ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Վանաձոր քաղաքի Տարոնի բաժին՝ հանցագործության վերաբերյալ հաղորդումը ստուգելու հանձնարարությամբ։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ այն մասին, որ թվով 4 քաղաքացիներ, չունենալով համապատասխան աշխատանքային ստաժ, կեղծ տեղեկություններ ներկայացնելու միջոցով «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի Վանաձորի մարզային մասնաճյուղի իրավասու պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև ինքնությունը չպարզված անձանց օժանդակությամբ ստացել են «Վանաձորի քիմիական մանրաթելերի գործարան» ՓԲԸ-ում աշխատելու վերաբերյալ աշխատանքային ստաժը հաստատող պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր: Ապա դրանք ներկայացրել են կենսաթոշակ նշանակելու լիազորությամբ օժտված ստորաբաժանում, որի արդյունքում վերջիններիս անվամբ հաշվարկվել և 2016թ. մինչև 2018թ. նոյեմբեր ամիսն ընկած ժամանակահատվածում անհիմն վճարվել է  կենսաթոշակ: Այդ կերպ խարդախությամբ հափշտակվել է պետական բյուջեից հատկացված խոշոր չափերի գումար։
Միաժամանակ նախապատրաստված նյութերով ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմին հանդիսացող ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության իրավասու պաշտոնատար անձինք իրենց պարտականությունները ոչ պատշաճ են կատարել և չեն ստուգել վերոնշյալ անձանց կողմից «Վանաձորի քիմիական մանրաթելերի գործարան» ՓԲԸ-ում աշխատելու վերաբերյալ աշխատանքային ստաժի տվյալների հավաստիությունը: Արդյունքում անզգուշությամբ էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին։
Ելնելով վերոգրյալից և նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խարդախություն կատարելու, պաշտոնեական կեղծիքի, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու,  պաշտոնեական անփութության հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազի տեղակալի որոշմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերի, 314-րդ  հոդվածի 1-ին մասի, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությանը: