Եթե Դուք առավոտյան սոված փորին սուրճ եք խմում,ապա անպայման սա պետք է իմանաք
Աշխարհում միլիոնավոր մարդիկ չեն կարողանում արթնանալ առանց մեկ բաժակ սուրճի:Մարդիկ սիրում են ոչ միայն սուրճը,այլև սիրում են վայելել դրա հոտը:Հետազոտությունները ցույց են տվել,որ առավոտյան սոված փորին սուրճը այդքան էլ լավ գաղափար չէ:
Երբ Դուք խմում եք սուրճը դատարկ ստամոքսին,մարսողական համակարգում ավելանում են աղաթթուները,ինչը կարող է վտանգավոր լինել գաստրիտով,ստամոքսի խոցով և այլ ստամոքսի հիվանդություններ ունեցող մարդկանց համար:
Այդ թթուները չեն օգնում մարսողությանը և վնասակար են նաև ստամոքսի համար:Ծանր սննդի ընդունման դեպքում սպիտակուցները ամբողջությամբ չեն յուրացվում,ինչը բերում է վքնածության,գրգռվածության և հաստաղիքի քաղցկեղի:
Այդ է պատճառը խորհուրդ չի տրվում առավոտյան արթնանալուց հետո սուրճ խմել:Այս վատ սովորությունը բերում է նաև օրգանիզմում կորտիզոլի քանակության բարձրացմանը,ինչից հետո դժվար է վերադառնալ օրգանիզմի բնականոն վիճակին:Իսկ կորտիզոլը մեր օրգանիզմում կարգավորում է կենսաբանական ժամացույցները և պատասխանատու է թարմության համար:
Ինչպես տեսնում եք կան բազմաթիվ պատճառներ այդ վատ սովորությունը վերացնելու համար:
Առաջարկում ենք սուրճ խմել նախաճաշից հետո:Եթե առավոտյան նախաճաշել չեք կարող,ապա սուրճին ավելացրեք կաթ,կարագ կամ այն փոխարինեք համեղ թեյով: