Գիտնականները զգուշացնում են.այս դեղամիջոցները ավելացնում են սրտի կանգի ռիսկը 31 %-ով
Մենք դրանց համարում ենք անվնաս այն դեպքում,երբ շատ հետազոտություններ հակառակն են ապացուցում…
Հետազոտությունները ցույց են տալիս ,որ ԱՄՆ-ում, և առհասարակ ամբողջ աշխարհում 40-ից բարձր տարիքի մարդկանց գերակշռող մասի մահվան պատճառը սրտի պատահական կանգն Է:
Զարմանալին այն է,որ չնայած դրա,այս բնագավառում կատարված հետազոտությունները լուրջ արդյունքներ չեն արձանագրել:
Այդ է պատճառը,որ մեծ թվով  հմուտ բժիշկներ կարևորում են սրտանոթային հիվանդությունների կանխարգելման անհրաժեշտությունը:
Կարևոր է հիշել, հետևյալ կարգախոսը.հոգ տարեք ինքներդ ձեր մասին և կլինեք առողջ:
Վերջին հետազոտությունները ցույց են տվել ,որ հակաբորբոքային որոշ պրեպարատներ կարող են որպես հետևանք առաջացնել սրտի կանգ:
Կարդիոլոգների եվրոպական կազմակերպությունը,իր վերջին հրապարակումներում անդրադարձել է որոշ ցավազրկողների,որոնք ևս կարող են սրտի կանգի պատճառ հանդիսանալ:
Չնայաց դրանք համարվում են բացարձակ անվնաս,բայց պարզվում է որ դրանք ավելացնում են սրտային անբավարարության ռիսկը:
Հասարակության մեջ այն փաստը,որ դեղը վաճառվում է առանց դեղատոմսի ու սահմանափակման,տպավորություն է ստեղծում ,որ այն անվնաս է:
Բայց վերջին հետազոտությունները ցույց են տվել, որ նեստերոիդներին պատկանող հակաբորբոքային պրեպարատները ունեն սրտի կանգ առաջացնելու մեծ ռիսկայնություն,քանի որ մարդիկ դրանք շատ հաճախ են օգտագործում:
Դանիայում կատարված հետազոտությունների արդյունքում,որոնք տևել են շուրջ 10 տարի, պարզվել է ,որ 28947 մարդ ունեցել է սրտի հանկարծակի սպազմ:
Կատարված հետազոտությունները պարզել են ,որ իբուպրոֆենը սրտի հանկարծակի կանգի ռիսկը ավելացնում է 31, իսկ դիկլոֆենակը՝50 %-ով:
Այստեղից հետևում է,որ այս պրեպարատները պետք է օգտագործել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում՝հատկապես սրտի հետ խնդիրներ ունեցող մարդկանց դեպքում :
Եվ այսպես բժիշկ Գուննարի վերջնական հայտարարության հետ չենք կարող չհամաձայնվել.
Այն, որ նեստերոիդները բացարձակ անվնաս են, դա խաբկանք է:
Արդյունքում,գիտնականները խորհուրդ են տալիս օգտագործել այլընտրանքային բնական միջոցներ: