Դուք դիետա եք պահում, բայց ձեր քաշն այդպես էլ չի նվազու՞մ. հնարավոր է՝ պատճառը լրիվ այլ է...
Դուք հետևում եք ձեր սննդակարգին, չեք ուտում քաղցր թխվածքներ,  յուղալի ուտեստներ, սնվում եք նորմալ, սակայն այնուամենայնիվ գիրանում եք:  Հնարավոր է պատճառը այս սովորություններն են:
Նստել այնտեղ, որտեղ կարելի է և հնարավոր է նստել
Նստակյաց կյանքը  անվանում են ժամանակակից կյանքի   պատիժը, այսօր աշխատանքի մեծ մասը մարդիկ կատարում են նստած վիճակում,  հաճախ հարկ է լինում  նստած աշխատել 8-10 ժամ:  Հետո վերդառնալով տուն, հոգնած վիճակում մարդը ցանկանում է նստել և հանգստանալ, հեռուստացույց դիտել, նստել համակարգչի առջև: Եվ այսպիսի կենսակերպը  հանգեցնում է ճարպակալմանը:
Անբավարար քունը
Ապացուցված է, որ անբավարար քունը անմիջականորեն կապված է ավելորդ կիլոգրամների կուտակման հետ:  Բանն այն է, որ ուշ քնելու դեպքում մարդը ցանկություն է ունենում ինչ որ բան ուտել  և դա նույնպես դառնում է ճարպակալման  պատճառ:
Քիչ քայլելը
Շատ հաճախ մարդիկ գերադասում են տեղափոխվել տրանսպորտային միջոցներով, բարձրանալ վերելակով, նույնիսկ մոռանում են աստիճանների տեղը: Մարդիկ խուսափում են ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունից և դա ևս հանգեցնում է ավելորդ կիլոգրամների կուտակմանը:
Որոշ դեղորայքների ընդունումը
Որոշ հիվանդություններ կարող են քաշի ավելացման պատճառ դառնալ.  Հատկապես, եթե նշանակվել է անկողնային ռեժիմ: Որոշ հակադեպրեսանտներ, նեյրոլեպտիկներ,  և այլ պրեպարատներ ևս կարող նպաստել քաշի ավելացմանը:
Մարզումները անընդհատ հետաձգելը
Մարդիկ միլիոնավոր պատճառներ են  հորինում, որպեսզի հետաձգեն մարզումներով զբաղվելը: Մինչդեռ պետք է սկսել սպորտով զբաղվել հենց այսօր:
Մասնագետները խորհուրդ են տալիս  օրական մեկ ժամ քայլել,  աստիճանները ոտքով բարձրանալ, որքան հնարավոր է շուտ սկսել մարզումները:
Միգուցե ժամանակն է ազատվել վերոնշյալ վատ սովորություններից: