Ահա թե ինչ կարող են պատմել ձեր առողջության մասին ձեր մեզի գույնն ու հոտը. ուշադիր եղեք
Սովորաբար մարդիկ անհարմար են զգում խոսել մեզի մասին, բայց ոմանք նույնիսկ չեն էլ կռահում, թե որքան բան կարող է այն ասել առողջության և հնարավոր խնդիրների մասին։
Առողջության մասին հոգ տանելը շատ կարևոր է, և EnterTrain-ը կօգնի ձեզ դրանում։ Ահա թե ինչ կարող եք դուք իմանալ ձեր մեզի գույնից ելնելով։
Թափանցիկ
Թափանցիկ մեզը, հավաստում են UC San Diego Health ակադեմիական կլինիկայի մասնագետները, խոսում է այն մասին, որ մարդը չափազանց հիդրատացված է։ Եթե դուք չափազանց շատ եք ջուր խմում, դա մաքրում է մարմնի անհրաժեշտ աղերը, ինչի պատճառով կարող են արյան շրջանառության հետ կապված խնդիրներ առաջանալ։
Թափանցիկ–դեղին
UC San Diego Health կլինիկան հաղորդում է, որ այս մարդիկ առողջ են և բավարար քանակությամբ ջուր են խմում։
Դեղին գույնի
Մեզի դեղին գույնը վկայում է, որ մարդը բացարձակ առողջ է։ Օրգանիզմը ճիշտ է աշխատում։
Մուգ դեղին գույնի
Այս մարդիկ առողջ են համարվում, բայց ամեն դեպքում, սա կարող է խոսել օրգանիզմում ջրի պակասի մասին։ Խորհուրդ է տրվում շատ ջուր խմել։
Մեղրագույն
Համարվում է, որ մեզի մեղրագույն երանգ ունեցող մարդիկ ջրազրկված են։ Սակայն Կալիֆորնիայի համալսարանի մասնագետները հավաստում են, որ դուք պետք է ջուր խմեք այն ժաանակ, երբ ցանկանում եք։
Կարմիր գույնի
Մեզի կարմիր գույնը կարող է վկայել արյունամիզության մասին։ Անպայման բժշկի դիմեք, քանի որ միզապաչկի ուռուցքի կամ ինֆեկցիանեի վտանգ կա։
Կապույտ գույնի
Երբեմն դեղերն ու սննդային ներկերը կարող են մեզին կապույտ երանգ տալ։ Սակայն դա կարող է տեղի ունենալ նաև հիպերկալցիեմիայի արդյունքում։ Անպայման բժշկի դիմեք։
Մուգ շագանակագույն կամ սև գույնի
Երբեմն մեզի շագանակագույն կամ սև գույնը իհայտ է գալիս որոշ դեղերի ընդունումից հետո։ Սակայն համաձայն UC San Diego Health կլինիկայի՝ սա լուրջ խնդիր է, քանի որ նման գույնը կարող է առաջանալ պղնձի կամ ֆենոլի թունավորման դեպքում։Անհապաղ բժշկի դիմեք։
Իսկ ի՞նչ է ասում ձեզ ձեր օրգանիզմը։