Վիտամինների դեֆիցիտը. սա ձեռքերում կամ ոտքերում թմրածության զգացողության ամենատարածված պատճառներից մեկն է: B, B1, B6, B12 վիտամինների կամ վիտամին E պակասը կարող է առաջացնել այս խնդիրը:
Բացի դրանից, շատ վիտամին D- ի եւ վիտամին B6- ի քանակաությունը ևս կարող է ձեռքերում կամ ոտքերում թմրածություն առաջացնել:
Վարակները. հերպեսը, ՄԻԱՎ / ՁԻԱՀ-ի վարակները սովորաբար կարող են տաք կամ սառը մաշկի պատճառ հանդիսանալ:
Վնասվածք: Նյարդերը կարող են սեղմվել վնասվածքի կամ սխալ վարժություն անելու հետևանքով: Դրանից բացի, վնասված ողնաշարային սկավառակներն ու ոսկորները կարող են ևս պատճառ լինել:
Ալկոհոլ. Խմիչքը այնքան էլ լավ չէ մեր առողջության համար, ինչպես մեզնից շատերը արդեն գիտեն: Ալկոհոլի առաջացրած բազմաթիվ խնդիրներից մեկը նյարդային վնասն է, որը կոչվում է ալկոհոլային նևրոպատիա:
Դեղորայք եւ տոքսիններ. շրջակա միջավայրում առկա տոքսինները, ինչպիսիք են կապարը, մկնդեղը եւ սնդիկը, կարող են ազդել ձեր նյարդերի գործառույթների վրա: Բացի այդ, որոշակի դեղամիջոցներ, ինչպիսիք են քիմիաթերապիան եւ որոշ հակաբիոտիկները / հակավիրուսերը կարող են ազդել ձեր ներքին աշխարհի վրա:
Համակարգային հիվանդություններ. Համակարգային հիվանդությունները, ինչպիսիք են լյարդի վնասումը, արյան հիվանդությունները, հորմոնալ անհամամասնությունները եւ շաքարային դիաբետը կարող են առաջացնել պարեստեզիա:
Կենդանիների եւ միջատի խայթոցները, այդ թվում, Լայմի հիվանդությունը:
Այլ պատճառները ներառում են ինսուլտը, տիպի 2 շաքարախտը եւ այլն: