Այս լուսանկարներն արգելված էին ԽՍՀՄ-ում. իսկ դրանց հեղինակը պատասխան տվեց իր կյանքով...
Վիտաս Լուցկուսը այն մարդն է, ով լեգենդ դարձավ դեռևս կյանքի օրոք: Թբիլիսիի ոստիկանությունը նրա հետ գինի էր խմում, օդեսսական գողերը հատուկ գալիս էին նրա հետ ծանոթանալու, Բաշկիրիային նրան մեղր էին ուղարկում, իսկ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նրան հատուկ պատրաստված սեղանի շուրջ էր ընդունում:
Նրա տանն իսկական առյուծ էր ապրում: Նա չափազանց շատ էր աշխատում ու այդքան էլ խմում էր:
Նրան սիրահարվում էր ամեն կողքով անցնող աղջիկ ու կին, բայց նրա մեծագույն կիրքը լուսանկարչությունն էր: Նա սիրում էր նկարել մարդկանց մոտիկից, ծիծաղելիս կամ բարկանալիս, նա սիրում էր լուսանկարի միջոցով ներկայացնել կյանքի իրական կողմը, ոչ ցուցադրականը:
Կնոջ հետ միասին նա տանն ընդունում էր ԽՍՀՄ-ի ճանաչված դեմքերին:
Վիտասն ու կինը ծանոթացել էին հիվանդանոցում: Տանյան ընդամենը 18 տարեկան էր և պատրաստվում էր բուժքույր դառնալմ, իսկ Վիտասը արդեն 24 տարեկան էր: Տանյան նրա համար ոչ միայն կին էր, այլև՝ մուսա, գործընկեր և ամենասիրելի մոդելը:
Վիտասը երբեք չէր փորձում մտնել քաղաքականություն, սակայն մի օր նրան հայտնի դարձավ, որ իրեն հետևում են: Իսկ 1987 թվականի մարտի 16-ին նրա Վիլնյուսի բնակարան եկավ անծանոթ ՊԱԿ (КГБ) աշխատակից:
Արձանագրության համաձայն՝ խոսակցությունն ավարտվեց նրանով, որ Վիտասը դանակով վիրավորեց հյուրին, իսկ ինքը նետվեց պատշգամբից: Կինը Վիտասին գտավ ձյան մեջ:
Տանյան զգաց, որ մի բան այն չէ, և վախենալով իր և դստեր համար, հեռացավ ԱՄՆ: Այնտեղ էլ ամուսնացավ ավելի ուշ:
Ահա Վիտասի նկարները, որ արգելված էին համարվում ԽՍՀՄ-ում.