Վայոց ձորում ներկա պահին իշխում են ծովահենները՝ ի դեմս մարզպետի, ԱԱԾ պետի, համայնքի ղեկավարների․ նախկին փոխմարզպետ
Վայոց Ձորի մարզի օրերս աշխատանքից ազատված փոխմարզպետը Ռազմիկ Տոնոյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով պատմել է իր եւ մարզպետ Տրդատ Սարգսյանի տարաձայնությունների եւ մարզում կատարվող ապօրինությունների մասին:
Նախ նա ուշագրավ տեղեկություններ է հայտնել նախ Տրդատ Սարգսյանի նախընտրական արշավից՝ հայտարաելով, որ մարզպետն օգտագործել է ամբողջ վարչական ռեսուրսը․ «Ինչ է նշանակում վարչական ռեսուրս, առաջին հերթին՝ համայնքի ղեկավարներ, եւ նույնիսկ ֆինանսավորվել է, որովհետեւ Տրդատ Սարգսյանը «Իմ քայլի» դրամահավաքին ներկայացրել էր համայնքի ղեղակավարներին, շինարարական կազմակերպություններին, տնօրեններ, Ճանշին եւ այլն եւ այլն»։
Այնուհետև անդրադարձել է իր եւ մարզպետի միջեւ ծագած տարաձայնություններին․ «Ես երբ եկա մարզ, մեր աշխատասենյակում էսպիսի մի խոսակցություն եղավ, որ՝ Տոնոյան ջան, քեզ չեն սիրում»: Ըստ Տոնոյանի՝ իրեն չսիրող գյուղապետերը նրանք են, ովքեր պարզվեց ովքեր «քյաշ» փողով ընտրված համայնքի ղեկավարներ են։
«Ամբողջ ողբերգությունն այն է, որ խոշորացված համայնքի ղեկավարներն այժմ նույն աշխատելոճով են աշխատում, այսինքն՝ ոչինչ չի փոխվել: Ուռճացված հաստիքացուցակները մնացել են նույնը,- հավելեց նա:
Նա նշեց, որ համայնքապետարանում, բուժկետում հայտնաբերել է, որ հոսանքի ծախս գրեթե չի եղել, այսինքն՝ աշխատավարձ ստացող պաշտոնյան եւ աշխատակիցը տեղում չեն եղել, չեն աշխատել։ Այս հարցով ասաց դիմել է մարզպետին եւ ստացել հետեւյալ պատասխանը․ «Դե Ռազ ջան, բոլորն էլ գիտեն էդ համայնքապետին, համարն էլ գիտենք, որ պետք լինի կկանչեն»:
Ռազմիկ Տոնոյանը պատմեց, որ բրուցելյոզի առկայությունը ստուգելու նպատակով հանձնաժողով են կազմել, բարձրացել Ջերմուկի արոտավայրեր եւ 18000 գլուխ անասունի 5 տոկոսից վերցրել են արյուն եւ պարզել, որ  բրուցելոզով վարակված է եղել անասունների 26-ը տոկոսը․ «Անմիջապես ինձ հանեցին հանձնաժողովից ԱԱԾ մարզային նորանշանակ պետի՝ Կոլյայի թեթեւ ձեռքով, որը մարզպետի մտերիմ ընկերն է՝ հացընկերը»։
Նախկին փոխմարզպետը նշեց նաեւ, որ ինքը միայն խնդիրներ է ւոնեցել համայնքի այն ղեկավարների հետ, որոնք կեղծ հաստիքներ են պահել՝ չաշխատող, բայց աշխատավարձ ստացող գրադարանավար, մշակույթի տան բանվոր, օժանդակ բանվոր եւ այլն․ «Մարդիկ տանը նստած քարտի վրա փող են ստանում»։
Նա մի դրվագ էլ պատմեց Ջերմուկի քաղաքապետից․ երբ նրան հարցրել է՝ ինչ միջոցներ են ձեռնարկում բրուզելյոզի դեմ, քաղաքապետն ասել է՝ ինքը Սիսիանից է գառ բերում:
«Վայոց ձորում ներկա պահին իշխում են ծովահեններ՝ ի դեմս մարզպետի, ԱԱԾ պետի, համայնքի ղեկավարների»,- հայտարարեց նախկին փոխմարզպետը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 31-ին Ռազմիկ Տոնոյանն ազատվել է Վայոց ձորի մարզպետի տեղակալի պաշտոնից:
Նշենք, որ Ռազմիկ Տոնոյանն այն փոխմարզպետն է, որ սկանդալային պատմության մեջ էր հայտնվել՝ վեճի մեջ մտնելով ԲՀԿ-ական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հետ։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ապրիլի 27-ին, ժամը 18:00-ի սահմաններում ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժին ահազանգ է ստացվել Վայոց Ձորի փոխմարզպետ Ռազմիկ Տոնոյանի կողմից, որը հայտնել է, որ նույն օրը ժամը 16:30-ի սահմաններում Եղեգնաձոր քաղաքի Շահումյան փողոցում Քաղաքացու օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ իրեն են մոտեցել ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը և Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս գյուղի բնակիչ, 50-ամյա Արմեն Սեդրակյանը, որոնք անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերել հասարակության նկատմամբ, իր հասցեին հնչեցրել սեռական բնույթի հայհոյանքներ, անվայել արտահայտություններ, վիրավորել և փորձել են հարձակվել իր վրա և իրեն հարվածել: ԲՀԿ-ից հերքել են, թե նման բան է եղել, սակայն ավելի ուշ Բագրատյանը մանրամասներ է ներկայացրել, որ միջադեպի պատճառը եղել է այն, որ փոխմարզպետը երիտասարդներից մեկին ասել է՝կռացիր եւ առվի միջից վերցրու գցած «բիչոկը»: