Այս տարվա առաջին եռամսյակում շինարարության ծավալները նվազել են 9,4 տոկոսով
Տնտեսական զարգացման նախաձեռնությունների կենտրոնը «Փաստին» է ներկայացրել իր հերթական վերլուծությունը, որում անդրադարձել է շինարարության դինամիկային 2019-2020 թվականների առաջին եռամսյակում: Նշվում է՝ շինարարության ծավալները 2020 թվականի առաջին եռամսյակում 2019 թվականի նույն եռամսյակի համեմատ նվազել են 9,4 տոկոսով՝ կազմելով շուրջ 43,9 մլրդ ՀՀ դրամ:
Թեև դիտարկվող ժամանակահատվածում անկումը կազմել է 9,4 տոկոս, սակայն վերջինս պայմանավորված է մարտ ամսվա ծավալների 26,2 տոկոս նվազումով, քանի որ հունվար և փետրվար ամիսներին նախորդ տարվա նույն ամիսների նկատմամբ ծավալներն աճել են համապատասխանաբար՝ 7,7 և 4,3 տոկոսով:
Այս անկումն իր հերթին բացատրվում է Հայաստանում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման կանխարգելման նպատակով ՀՀ ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից ապրիլի 14-ը սահմանված արտակարգ դրությամբ:
Ինչ վերաբերում է ֆինանսավորման աղբյուրներին, ապա շինարարության ծավալների 57,7 տոկոսն իրականացվել է կազմակերպությունների միջոցներով, 25,4 տոկոսը՝ բնակչության միջոցներով:
Պետական բյուջեի հաշվին իրականացվել է շինարարության ծավալների ընդամենը 15,8 տոկոսը (շուրջ 6,9 մլրդ դրամ), սակայն դրա 31 տոկոսն է միայն իրականացվել բյուջեի հաշվին, իսկ մնացած 69 տոկոսը եղել է միջազգային վարկերի հաշվին:
Հետաքրքրական է, որ չնայած շինարարության ծավալների 57,7 տոկոսը (շուրջ 25,4 մլրդ դրամ) ֆինանսավորվել է կազմակերպությունների կողմից, սակայն վերջինիս ծավալները 2019 թվականի առաջին եռամսյակի նկատմամբ անկում են արձանագրել 0,2 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է եղել ՀՀ ներդրողների հաշվին իրականացվող շինարարության ծավալների կրճատմամբ, քանի որ օտարերկրյա ներդրողների կողմից իրականացվող շինարարական աշխատանքների ծավալները 59 տոկոսով աճել են:
Դիտարկվող ժամանակահատվածում շինարարության ֆինանսավորման աղբյուրների տեսանկյունից աճ է արձանագրվել միայն համայնքների միջոցներով՝ 3 անգամ, և բնակչության միջոցներով՝ 11,2 տոկոս իրականացվող շինարարության ծավալների պարագայում, մինչդեռ պետական բյուջեի հաշվին շինարարության ծավալները կրճատվել են 43,5 տոկոսով:
Պետական բյուջեի հաշվին իրականացված շինարարության ծավալների 69 տոկոսը (շուրջ 4,8 մլրդ դրամ) իրականացվել է միջազգային վարկային միջոցների հաշվին, որի ծավալները նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ 54,1 տոկոսով անկում են գրանցել:
Շինարարության ծավալներն, ըստ տնտեսական գործունեության տեսակների դիտարկելիս, նշենք, որ ամենամեծ աճը գրանցվել է պետական կառավարում և պաշտպանություն, պարտադիր սոցիալական ապահովություն համակարգում՝ 15,8 անգամ, իսկ ամենամեծ անկումը՝ 94,1 տոկոս, գրանցվել է մասնագիտական, գիտական և տեխնիկական գործունեության համակարգի պարագայում, որին հաջորդել է ֆինանսական և ապահովագրական համակարգի կտրվածքով արձանագրված 60,5 տոկոս անկումը:
Դիտարկվող ժամանակահատվածում շինարարության ծավալների կեսից ավելին՝ 63,6 տոկոսը (շուրջ 27,9 մլրդ դրամ), իրականացվել է Երևանում՝ արձանագրելով 7,9 տոկոս աճ: Երևանի ծավալներին հաջորդել են Կոտայքում և Սյունիքում իրականացված շինարարության ծավալները:
Այսպիսով՝ դիտարկվող ժամանակահատվածում շինարարության ծավալների 9,4 տոկոսով անկումը պայմանավորված է եղել համավարակի կանխարգելման նպատակով երկրում հայտարարված արտակարգ դրությամբ, ինչի հետևանքով հնարավոր է նաև, որ երկրորդ եռամսյակում ևս անկում արձանագրվի: Հետևաբար, միջնաժամկետ հատվածում շինարարության աճի տեմպերը հիմնականում պայմանավորված են լինելու երկրում՝