Թե՛ պետական, թե՛ ոչ պետական դպրոցներում ուսուցիչների թիվը նվազել է
Հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների թիվը Հայաստանում 2019/2020 թ. ուսումնական տարում, ընդհանուր առմամբ, կազմել է 31 018: Այս մասին Past.am-ը տեղեկանում է վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած հաշվետվություններից, որոնք վերաբերում ենք հանրակրթական հաստատությունների գործունեությանը՝ 2019/2020 ուստարում: Նշենք, որ 31 018 ուսուցիչներից 27 575-ը կանայք են: Նշված 31 018-ից պետական դպրոցների ուսուցիչների թիվը, ընդհանուր առմամբ, 29 885 է: Միայն պետական դպրոցներում կին ուսուցիչների թիվը 26 623 է:
Ոչ պետական դպրոցների ուսուցիչների թիվը 2019/2020 ուստարում կազմել է 1133, իսկ կին ուսուցիչները՝ 952:
Առանձին են տվյալները դասավանդողների վերաբերյալ: 2019/2020 ուստարում նրանց թիվը կազմել է 6383 (նշված թվից կանայք 4475-ն են):
Երբ դիտարկում ենք հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների թվաքանակն ըստտարիքային խմբի, նկատում ենք, որ այս առումով առաջին տեղում 60-64 տարեկան ուսուցիչներն են: Հանրապետությունում այս տարիքային խմբի 4122 ուսուցիչ կա: Երկրորդ տեղում 55-59 տարիքային խումբն է: Այս տարիքային խմբի 3845 ուսուցիչ ունենք: Միևնույն ժամանակ, մինչև 25 տարեկան 630 ուսուցիչ ունենք 2019/2020   ուստարվա տվյալներով, 25-29 տարիքային խմբում՝ 2390, 30-34-ում՝ 3512, 40-44՝ 3048 ուսուցիչ: Երբ դիտարկում ենք 2018/2019 ուստարում հանրակրթական հաստատությունների գործունեությանը վերաբերող տվյալները, նկատում ենք, որ մինչև 25 տարեկան ուսուցիչների քանակը նշված ուստարում եղել է 684, 25-29-ը՝ 2649, 30-34՝ 3564, 40-44՝ 3251, 55-59՝ 4045, 60-64՝ 4070: Ստացվում է, որ բացի վերջին՝ 60-64 տարիքային խմբից, գրեթե բոլոր խմբերում ուսուցիչների թվի նվազում է նկատվում:
Հաշվի առնելով 2018/2019  ուստարվա տվյալները, նկատում ենք նաև, որ նախորդ ուստարում հանրապետությունում ուսուցիչների թիվը եղել է 31 371 (նշվածից 27 856-ը կին է): Այս ընդհանուր ցուցանիշը փաստում է, որ 2019/2020  ուստարում ուսուցիչների թիվը ՀՀ-ում 353-ով նվազել է:
Իսկ երբ դիտարկում ենք պետական և ոչ պետական դպրոցների ուսուցիչների թիվը, տեսնում ենք, որ 2018/2019 ուստարում պետական դպրոցների ուսուցիչների թիվը կազմել է 30 276 (նրանցից կանայք 26 932-ն են): Սա նշանակում է, որ միայն պետական դպրոցների ուսուցիչների թիվը 2019/2020 ուստարում նվազել է 391-ով: Ոչ պետական դպրոցների ուսուցիչների թիվը նախորդ ուստարվա համեմատ նվազել է 38-ով: Հակառակն է պատկերը դասավանդողների թվի պարագայում: 2018/2019 ուստարվա համեմատ 2019/2020 ուստարում դասավանդողների թիվն ավելացել է 3078-ով: