Մեր դեմ սանձազերծված պատերազմը յուրաքանչյուր օր վշտալի սուրհանդակներ է ուղարկում հայ ընտանիքներ: Մեծ ցավով նշում ենք, որ նման գույժ հարվածեց նաեւ մեր լավ բարեկամ եւ բարի գործընկեր, արցախցի անվանի լրագրող ու հրապարակախոս Միքայել Հաջիյանի ընտանիքին: Ընդ որում, արդեն երկրորդ անգամ` «Դժբախտությունը մենակ չի գալիս» ասացվածքին լիովին համապատասխան…
Այս պատերազմը տարավ Միքայելի ու Ֆլորայի կրտսեր որդուն` Երվանդին, ով աշխատում էր Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ում, «Հայքի սերունդ» արցախյան ՀԿ-ի վարչության անդամ էր: Ագրեսիայի առաջին իսկ օրերից նա առանց վարանումների կամավոր զինվորագրվեց հայրենիքը ոսոխից պաշտպանելու սրբազան գործին: Եվ ահա…
Երվանդ Հաջիյանի զոհվելու մասին առաջիններից մեկը, վկայակոչելով արցախցի արձակագիր, սցենարիստ ու հրապարակախոս Սպարտակ Ղարաբաղցյանին, հաղորդեց «News.am» լրատվական գործակալությունը: «Քիչ առաջ սեւ լուր ստացա. զոհվել է Միքայել Հաջյանի որդին՝ Երվանդը: Ապրիլյան պատերազմին էլ զոհվել էր Երվանդի եղբայրը»,- գրել էր Ղարաբաղցյանը «Facebook» սոցցանցի իր էջում:
Արդարեւ, Հաջիյաններն ուրիշի պատմելով չէ, որ գիտեն, թե պատերազմն ինչ բան է: Միքայել Հաջիյանի ավագ որդին` Նորայրը (1976-2016), դեռ 1992-1995 թվականներին, կամավորական ջոկատների շարքում, մասնակցեց Հայաստանի պաշտպանության (Շուռնուխ, Կոռնիձոր) եւ ԼՂ ինքնապաշտպանության (Լաչին, Ղուբաթլու, Օմարի լեռնանցք, Մարտակերտ) համար մղված մարտերին։ Հետո կռվել է 2015-ի օգոստոսին, 2016-ի ապրիլին: Կրթությամբ տնտեսագետ էր, երկար տարիներ աշխատեց «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերությունում, այնուհետեւ` ԼՂՀ գյուղի եւ գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամում: Պարգեւատրվել է ՀՀ ՊՆ «Դրաստամատ Կանայան» եւ «Վազգեն Սարգսյան», ԼՂՀ «Մայրություն» ՀԿ-ի «Մայրական երախտագիտություն» մեդալներով, ԼՂՀ «Մարտական ծառայություն» մեդալով (հետմահու):