Անիեր-Մյուր-Սենի քաղաքային խորհուրդը բանաձև է ընդունել Արցախի ճանաչման մասին
Անիեր-Մյուր-Սենի քաղաքային խորհուրդը բանաձև է ընդունել Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին: Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից:
«Խորհուրդը,
Նկատի առնելով Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին օրենսգիրքը և մասնավորապես Լ․ 2121-29 հոդվածի վերջին պարագրաֆը, ըստ որի « Քաղաքային խորհուրդը ընդունում է բանաձեւեր տեղական նշանակության բոլոր հարցերի վերաբերյալ»,
Նկատի առնելով, որ սույն թվականի հուլիսի 12-ին ադրբեջանական բանակը հարձակում է գործել Հայաստանի վրա՝ մղելով ուժգին մարտեր և գործածելով ծանր զենքեր։ Տավուշի շրջանում տեղի ունեցած այս ռազմական գործողություններն ուղղված էին Հայաստանի Հանրապետության դեմ, որի սահմանները միջազգայնորեն ճանաչված են,
Նկատի առնելով սույն թվականի հուլիսի 16-ին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության մամլո խոսնակ Վագիֆ Դարգյախլիի սպառնալիքը « Մեծամորի ատոմային էլեկտրակայանը հռթիռակոծելու հնարավորությամբ՝ աղետ պատճառելով Հայաստանին»,
Նկատի առնելով, որ սույն թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ՝ թիրախավորելով քաղաքներ՝ հատկապես Ստեփանակերտը, և խաղաղ բնակչությանը։
Նկատի առնելով, որ տասնամյակներ ի վեր Լեռնային Ղարաբաղին և Հայաստանի Հանրապետությանը Ադրբեջանին հակադրող այս հակամարտությունում Ֆրանսիան՝ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո գործող Մինսկի խմբի շրջանակներում, որը համանախագահում է ԱՄՆ-ի և Ռուսատանի հետ միասին, միշտ փորձել է գտնել խաղաղ կարգավորում,
Նկատի առնելով, որ մինչ օրս Ֆրանսիան գործել է, ելնելով չեզոքության սկզբունքից, հակամարտության խաղաղ լուծում գտնելու հարցում,
Հաշվի առնելով, որ այս չեզոքությունը չի կարող պահպանվել Ադրբեջանի դեպքում, որը հրահրել է այս պատերազմը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայ խաղաղ բնակչության դեմ,
Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանին ցուցաբերած Թուրքիայի սատարողական դիրքորոշումը և սիրիացի վարձկանների տրամադրումը անընդունելի են և սպառնալիք են հանդիսանում տարածաշրջանի առավել ապակայունացման համար,
Հաշվի առնելով մարտերի ուժգնությունը, առանձնահատուկ արհյունահեղ զենքերի կիրառումը, քաղաքացիական խաղաղ բնակչության մասշտաբային և դիտավորյալ հռթիռակոծումը, միջազգային իրավունքով արգելված կլաստերային զենքի օգտագործումը և այնյպիսի ենթակառուցվածքների դիտավորյալ ռմբակոծումը, ինչպիսիք են հիվանդանոցները, դպրոցներն ու շուկաները,
Հաշվի առնելով, որ 2020 թ.-ի հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ ընդունված և Հայաստանի ու Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարների կողմից ստորագրված հրադադարը չի հարգվել,
Հաշվի առնելով, որ չի հարգվել 2020 թ. հոկտեմբերի 26-ին Վաշինգտոնում Ամերկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ընդունված և Հայաստանի ու Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարների կողմից ստորագրված հրադադարը,
Հաշվի առնելով, որ վերջնական հրադադար է կնքվել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի հովանու ներքո, որին Ֆրանսիան մասնակից չի դարձվել,
Հաշվի առնելով, որ այս հրադադարով կողմերը կանգ են առնում նույն օրն իրենց կողմից զբաղեցրած դիրքերում՝ ի վնաս հայ ժողովրդի և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության,