Vitamin D is useless against severe COVID-19, research claims
A high dose of vitamin D does not improve the condition of patients with moderate to severe COVID-19, Journal of the American Medical Association reported.
The double-blind, randomized, placebo-controlled study involved 240 patients with coronavirus, who were divided into two groups. One group received vitamin D3 in a single dose of 200,000 international units (IU), found in peanut butter. The control group was given a peanut butter placebo. All patients received a standard course of treatment, including antibiotics and anti-inflammatory drugs.
The study authors wanted to find out if vitamin D could reduce the time that coronavirus patients stay in hospital. The researchers also assessed its effect on the risk of admission to the intensive care unit, intubation, or death.
The study found that there is no rationale for using a high dose of vitamin D in patients with severe COVID-19.
However, this does not mean that there are no positive effects from the constant use of this vitamin.
According to experts, the elderly and patients with chronic diseases, such as osteoporosis, should have a vitamin D level of more than 30 nanograms per milliliter of blood (ng / ml). For healthy adults, an acceptable amount is 20 ng / ml.