ՌԴ ՊՆ-ն նոր հաղորդագրություն տարածեց
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում գտնվող ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները հումանիտար ակցիա են իրականացրել եւ սնունդ են տրամադրել Ստեփանակերտի թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցի երեխաներին: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Միջոցառումների ընթացքում կազմակերպվել եւ անցկացվել է «Երիտասարդ խոհարար» մրցույթը, որին մասնակցում էին Լեռնային Ղարաբաղի հեռավոր շրջաններում ապրող անապահով եւ ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքների հաշմանդամություն ունեցող երեխաները: Գիշերօթիկ դպրոցի սաները մրցում էին խմորից տնական կարկանդակներ թխելու խոհարարական արվեստում:
«Մենք ամեն շաբաթ միջոցառումներ ենք ունենում: Մինչ այս պիցցայի մրցույթն էր: Մենք շատ ուրախ ենք, որ դուք ներկա էիք լավագույն կարկանդակների, համեղ կարկանդակների մրցույթի երկրորդ միջոցառմանը, որին մասնակցում էին խաղաղապահները: Մենք շատ ուրախ ենք: Մենք կհամագործակցենք ձեզ հետ: Մենք սիրով կհրավիրենք ձեզ այստեղ ամեն միջոցառմանը»,- ասել է գիշերօթիկ դպրոցի տնօրեն Ամեստ Սիմոնյանը: «Կարծում եմ, որ մենք միմյանց կօգնենք՝ երեխաներին ավելի լավը դարձնելու համար: Այժմ մենք այստեղ ունենք 18 երեխա: Հիմնականում դրանք 7-ից 18 տարեկան սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներ են»,- ասել է նա:
Ռուս խաղաղապահները ժյուրիի կազմում նմուշ վերցրեցին եւ գնահատեցին խոհարարական արտադրանքի տեսքն ու համը, ինչպես նաեւ` երիտասարդ խոհարարների թիմային աշխատանքը դրանց պատրաստման ընթացքում:
«Այսօր մեզ Ստեփանակերտ է հրավիրել քաղաքի թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենը` մասնակցելու «Երիտասարդ խոհարար» մրցույթի ժյուրիում: Դրան մասնակցել է գիշերօթիկ դպրոցի 12 երեխա»,- ասել է ՌԴ խաղաղապահ զորածմբի ներկայացուցիչ Դմիտրի Տուսիդին: «Կար ընդհանեւր 3 թիմ, որոնք այսօր մրցում էին տնական տորթերի պատրաստման գործում: Արդյունքում նրանց շնորհվեցին վկայականներ եւ քաղցր նվերներ»,- պարզաբանեց նա:
Մարդասիրական ակցիայի շրջանակներում ռուս խաղաղապահները շուրջ 1 տոննա հումանիտար օգնություն են նվիրել գիշերօթիկ դպրոցին, այդ թվում՝ մանկական խաղալիքներ, գրքեր, գրենական պիտույքներ, խոհանոցային եւ սննդամթերքների հավաքածուներ: